Oficiální vánoční svátky jsou za námi, oslava konce roku před námi. Možná se vám podařilo vzít si v práci volno a vzniklo vám tak delší období pro klid a relaxaci. Program v televizi je sice bohatý, ale to věčné sezení / ležení vaše záda brzy pocítí. Proto jsme pro vás vytvořili stručný přehled toho, co můžete donést do lesa zvířatům, abyste jim přilepšili a zároveň neublížili. Výlet do přírody určitě obzvláštní vaši vánoční dovolenou a když budete mít štěstí, možná nějakého toho lesního strávníka i zahlédnete.
Využívejte vybudované krmelce
Co se týče umisťování příkrmů pro lesní zvěř, nejlepší je využít krmelce, které už stojí. Ty staví zkušení myslivci a můžete si tedy být jistí, že odpovídají všem potřebným požadavkům a normám. Ono to totiž není zas tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Tím, že někde vybudujete krmelec, zvýšíte v dané oblasti koncentraci zvěře. A ta by mohla uškodit okolní přírodě, pokud by místo nebylo zvoleno správně. Krmelce nejčastěji najdete na okraji polí, remízků nebo hluboko ve starých a vysokých lesích. Krmelce postavené před mnoha lety mají navíc tu výhodu, že o nich zvířata už vědí a navštěvují je. Takže neponesete krmení do lesa zbytečně.
Jaké krmivo zvolit?
Máte více možností, ze kterých můžete vybírat, vždy se ale ujistěte, že do lesa nenesete zkažené potraviny / krmivo. To znamená především nic plesnivého. Vám by se taky nelíbilo, kdybyste dostali olezlé, šedivé jablko. A ještě jeden tip. Dříví do lesa nenoste. Toho je tam dost a pro zvěř není vhodné.
Ovoce & zelenina
Ze zeleniny a ovoce jsou na prvním místě určitě jablka. Ta by neměla ublížit nikdy, naopak, zvířata je mají moc ráda. Stejně tak i hrušky. A pokud máte ve sklepě v bedničce uschované třeba špendlíky, které jste otrhali v létě u cesty, přineste je taky. Ze zeleniny se pak nabízí hlavně mrkev, brambory a pro mě překvapivě také řepa. Ještě větším překvapením pro mě bylo zjištění, že lesní zvěř sní i cibuli. (Fuj, tu já nerada.) Ovoce a zelenina, kterou ponesete do lesa může být sice lehce nahnilá, ale rozhodně ji nesmí pokrývat plíseň. Já osobně raději volím jen plodiny v dobrém stavu.
Ke konci zimy se můžete projít ke krmelci znovu, tentokrát s jeřabinami. Jestli jste je ovšem stihli na podzim nasbírat, protože v jinou roční dobu tyto plody neseženete. Z odborných článků jsem vyčetla, že právě jeřabiny pomáhají zvěři adaptovat se po zimě zpátky na přirozenou stravu, která začíná znovu růst všude kolem. Na plodech jeřábu (to je ten strom, na kterém jeřabiny rostou, jen pro jistotu) si navíc pochutnají i ptáčci, pokud zrovna poletí kolem. O krmivu pro ptáky si můžete přečíst zase v jiném článku.
Kaštany, bukvice, luštěniny
Právě kaštany si asi představí spousta lidí, když se řekne krmení pro lesní zvěř. Má to ale háček, přestože kaštany se pro většinu zvěře hodí, neměly by být konzumovány ve velkém. Látky v kaštanech obsažené a zvané saponiny mohou totiž ve větším množství působit toxicky. Proto, pokud kaštany do lesa nesete, zanechte v krmelci jen tak 2-3 kg těchto plodů. Celkově noste do lesa příkrmů jen tolik, kolik dokáže zvěř sníst v rámci dvou, tří dnů. Že se to těžko měří? Souhlasím, proto bych se držela přísloví Méně znamená více. Konec konců lidé zvířata v lese jen přikrmují, proto není třeba nosit do krmelců hory zásob. Dalšími plodinami, které zvířata v krmelci ráda najdou, jsou třeba bukvice, kukuřice nebo hrách.
Pečivo
Pokud chcete donést lesní zvěři na příkrm pečivo, dodržujte striktně následující pokyny. Nenoste zkažené ani plesnivé pečivo. Nenoste pečivo, které je čímkoliv plněné (ani slané ani sladké), jen obyčejné rohlíky nebo chléb. Pečivo vždy nejdříve nasušte. To je důležité, protože navlhlé pečivo by zvěři mohlo způsobit silné nadýmání doprovázené průjmy. U člověka tyto obtíže obvykle za pár dní zmizí, ale zvěř v lese by to mohlo stát život. Oslabená zvířata v zimě bohužel často hynou. Z tohoto důvodu noste pečivo do krmelce vždy až poté, co přijdou mrazy. Aby to, co jste doma nasušili, venku nezvlhlo.
Seno, sláma, obilí
Tady to vezmu odzadu. Začnu s obilím. Z obilovin je pro zvěř v lese vhodný pouze oves. Tak na to, prosím, myslete, a jiné obilniny na příkrm nenoste. Co vzít určitě můžete? Dobře nasušené seno nebo slámu. Tyto plodiny jsou pro zvířata v podstatě nejpřirozenější a jejich trávicí systém je umí dobře zpracovat. Samozřejmě i zde dbejte na kvalitu, ať obyvatelům lesní říše neublížíte. Seno v krmelci může, na rozdíl od pečiva, lehce navlhnout, takže je možné ho do krmelců přinášet po celou zimu.
Sůl kamenná
Sůl kamenná, to je ta sůl, kterou zvěř potřebuje. Nikoliv sůl zpracovanou a přidanou do pečiva či do dlouhotrvajících výrobků. Nene, pokud chcete zvířatům dopřát sůl jim určenou, nasypte ke krmelci právě kamennou sůl. Anebo přineste solnou pastu. Jak sůl kamennou, tak solnou pastu obvykle seženete v chovatelských potřebách. Solná pasta je ve výsledku ještě o něco vhodnější a to z toho důvodu, že déle vydrží. Stane se z ní prostě taková solná vrstva, kterou mohou zvířata libovolně olizovat a konzumovat dle svých potřeb. Jestli chcete super vychytávku, namažte solnou pastu na pařez nebo na kmeny stromů.
Základy správných příkrmů už tedy znáte, nějaké vhodné potraviny doma určitě najdete, tudíž zbývá jediné. Zjistit, kde se nachází nejbližší krmelec, a váš příští výletní cíl je jasný. Hezkou procházku!
Ahoj, já jsem Barča, miluju přírodu, píšu pro vás články, tvořím nové recepty a dělám to, co mě baví 🙂