Co jsou afirmace a k čemu slouží?

Možná jste o nich už slyšeli, možná je sami praktikujete, anebo je pro vás toto téma úplně nové. Já sama jsem si vyzkoušela, že pozitivní afirmace dokáží ovlivnit naše vědomí i podvědomí a pomáhají nám dosáhnout vysněných cílů. Co to afirmace jsou? Jak fungují? To jsem pro vás sepsala do dnešního článku. A protože se jedná o téma velmi obsáhlé, mám pro vás nachystanou celou sérii článků o afirmacích. Přijde mi to lepší, než se snažit nacpat všechny informace sem. Takže nebojte, dozvíte se vše. Postupně.

afirmace

Sloveso afirmovat si znamená vyslovovat konkrétní tvrzení, které jsme si vytvořili, a tím sebe sama přesvědčovat o jeho existenci. Toto tvrzení musí být v přítomném čase. Žádné chci, nebo budu, ale jsem, mám a podobně. Afirmace nemusíme vyslovovat nahlas, stačí si je přeříkávat v duchu. Tak či tak je při afirmování naprosto zásadní, abychom našim slovům věřili. Tato slova pak několikrát denně opakujeme po dobu alespoň 28 dní. (Během 1 měsíce jsme obvykle schopní adaptovat se na nový režim, pokud něco děláme každý den. ) A to je, stručně řečeno, celý proces afirmace. Pojďme se na něj podívat hlouběji.

Afirmovat můžete z mnoha důvodů. Někdo to dělá v rámci svého seberozvoje, někdo si s jejich pomocí chce splnit přání. Nechci zde potvrzovat ani vyvracet účinnost afirmací. To mi nepřísluší. Můžu jen říct, že za pokus nic nedáte a že já sama s afirmacemi už nějaký čas úspěšně pracuji. Afirmace mohou být z oblasti zdraví, vztahů, práce, peněz, v podstatě v jakékoliv oblasti, která vás napadne.

Afirmace si vždycky tvořte tak, abyste jim věřili co nejvíce. Takže pokud jsme momentálně nemocní, ale chceme být zdraví, bude pro většinu z nás vhodnější vytvořit si afirmaci, která zní: Já se uzdravuji. / Uzdravuji se rychle. / Cítím se lépe. Takovou informaci totiž náš mozek v danou chvíli přijme snadněji, než afirmaci typu Já jsem naprosto zdravá.

Je to logické. Určitě mi potvrdíte, že je poměrně těžké uvěřit něčemu, co zatím neexistuje. Všechno se dá ale vytrénovat. Takže i pokud jste vždycky patřili k čistě racionálně založeným lidem, můžete kouzlu afirmací propadnout. Konec konců není to žádné čarování, ale metoda, kterou praktikují i psychologové při některých terapiích.

Z mé vlastní zkušenosti vím, že velkou roli hraje také délka afirmace. Lidé, kteří afirmují už roky, to tak možní necítí (a proto se o tom ani tolik nepíše), ale já jsem v začátcích velmi ocenila krátké věty. Pokud si totiž dané věty máte zapamatovat a několikrát denně si je opakovat, je opravdu nepraktické tvořit košatá souvětí. Podle mě je lepší nasázet za sebe tři krátké věty. Každé z nich se navíc můžete věnovat v jiný čas, nemusíte je říkat zaráz.

Další, velmi důležitou věcí, spojenou s afirmacemi je odstranění podvědomých bloků. Proč? Je to jednoduché. Naše podvědomí nás ovládá mnohem více než naše vědomí. A pokud s námi podvědomí nespolupracuje na naší cestě za vysněným cílem, nedojdeme k němu. Práci s podvědomím se chci věnovat v samostatném článku. Je to opravdu na delší povídání.

Samotné opakování afirmací moc výsledků nepřinese, pokud je nebudete schopní procítit. Procítění afirmací je důležité proto, že váš mozek silněji reaguje na věci, které vnímá smysly. Ve videu kouče, který se afirmacím věnuje, jsem slyšela pěkné vysvětlení, tak si ho s dovolením půjčím. Tady je:

Vaše vědomí reaguje na okolní podněty rozdílně podle toho, jak se ho konkrétní sdělení dotýkají. Pokud si v novinách přečteme psanou zprávu o tom, že někdo zemřel při autonehodě, nezasáhne nás to tolik, jako když uvidíme v televizi reportáž, ve které je jasně vidět rozbité auto, plačící lidé a vak na mrtvolu. Ok, to je trochu morbidní vysvětlení, ale myslím, že to z toho všichni pochopí.

Takže si afirmace nepředstavujte jen jako holé věty, ale při jejich opakování zkoušejte emočně procítit, jaké by to bylo, kdyby se už vaše přání splnilo. Zavřete oči a představujte si sebe sama v cílové rovince. Zkoušejte ve své fantazii vidět tyto věci co nejživěji, to jde. Tomuto procesu se říká vizualizace a také o ní budu psát, abyste si ji mohli sami zkusit.

Ze začátku vám to všechno může připadat až snově lehké. Prostě si budu pravidelně opakovat svá přání v přítomném čase, budu párkrát za den předstírat, že už je vše splněno, a je to. Není. Samozřejmě musíte pro svá přání něco dělat. Proto kromě afirmací plánuji také sérii článků o zákonu přitažlivosti, který se vlastně celým procesem afirmací prolíná. Jednoduše: Energie, kterou vynaložíte, se vám vždy vrátí.

Než to ale přijde, čekáte. A můžete čekat dvěma způsoby. Pasivně, nebo aktivně. Pokud zvolíte pasivní cestu a budete v podstatě jen afirmovat a sedět doma, než to přijde, moc toho nepřijde. Pokud zvolíte aktivní cestu, půjdete si za svým cílem vědomě a naučíte se prožívat život teď a tady, bude pro vás období čekání mnohem jednodušší. A díky tomu na vás nepřijdou chmury z toho, že se zatím nic neděje.

Opět se podělím o svou vlastní zkušenost. Ze začátku afirmování jsem se já sama cítila plná energie a měla jsem pocit, že vše, co chci, už existuje. Byla jsem až překvapená, jak rychle jsem se do tohoto stavu dostala. Jenže to byl tak trochu neudržitelný stav, který vyústil v přehnaná očekávání. A ty pak zase v pocit, že to možná nefunguje, protože se zatím neplní tolik věcí, kolik chci.

Nyní už vím, a ráda tuto informaci předám, že nadšení a víra jsou důležité, ale neméně důležité je udržet si čistou hlavu. Na afirmace se příliš neupínejte. Vyčleňte si přes den prostor, kdy na ně jakoby zapomenete. Buďte spokojení teď a tady. Sami určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo si moc přál jednu konkrétní věc, ale získal ji až tehdy, kdy se naučil žít naplno i bez ní. A to je klíč.

Jestli vám to všechno zní trochu ezotericky, nenechte se mýlit. Tento koncept (afirmace, energie, vibrace) je podložený mnoha vědeckými teoriemi vycházejícími ze studia fyziky a vesmíru. První zmínky o těchto principech zmiňoval už Albert Einstein. A i když si to neuvědomujete, afirmujete dokonce i vy sami. Jak?

V každodenních konverzacích, ve své mysli. Každá citově zabarvená informace se dá považovat za afirmaci. Tak dávejte pozor na to, co říkáte. Protože pokaždé, když lidem tvrdíte, že se vám nic nedaří, tím přesvědčujete nejen je, ale i sami sebe. Radši vnímejte to pozitivní. Může to být jen „obyčejná“ duha na obloze, hlavně když se usmějete. (Tímto se duze omluvám, podle mě je naprosto neobyčejná!) Na zítra pro vás sepisuji 5 praktických rad, jak využít afirmace na 100 %.Takže pokračování v sobotu.

1 komentář na “Co jsou afirmace a k čemu slouží?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *