Co jsou jógové ásany?

Jóga je podle mě tím nejlepším způsobem, jak si efektivně protáhnout celé tělo od hlavy až k patě. Kromě toho, že během jógového cvičení zapojujete všechny svaly a šlachy, kterými jste pokrytí, pracujete při józe také s dechem a zároveň zklidňujete svou mysl. Takový Full Package, což asi potvrdí všichni, jež jógu pravidelně praktikují. Pokud patříte mezi jógové začátečníky, možná vás bude zajímat, co jsou to ty všude omílané jógové ásány. Inu, jsou to vlastně jednotlivé jógové pozice a píšu o nich v dnešním článku.

ásány

Jak už jsem nastínila, ásany můžeme chápat jako jednotlivé jógové pozice, které střídáme během cvičení. Každá ásana přesně udává, jak se má tělo poskládat. Až se do dané pozice dostaneme, měli bychom se snažit vydržet v ní co nejdéle. Dlouhý pobyt v ásaně nám zajistí, že si z ní odneseme všechny její přínosy.

Hlavním přínosem jógových ásan pro naše tělo je jeho uvolňování a protahování (zejména svalů a kloubů). Dalším benefitem těchto tisíce let starých praktik je působení na naše orgány a na naši mysl. Co se orgánů týče, ásany je dokáží krásně prokrvit. Co se mysli týče, celý proces cvičení jógy je v podstatě jednou velkou meditací. Uklidňuje a očišťuje. Pokud ovšem cvičíme správně.

Důležité je, abyste při józe věnovali cílenou pozornost sami sobě. Svému dechu, jednotlivým pohybům, svým myšlenkám. Ideálně zkuste všechny věci, které se vám momentálně honí hlavou, odhodit pryč a mějte v mozku na chvíli prázdno. To může být pro někoho úkol velmi náročný, ale pokud se vám to podaří, zjistíte, že je to velmi osvěžující. Vědomá a stoprocentní koncentrace během cvičení navíc pomáhá předcházet nechtěným zraněním (natažený sval atd.). Abyste dosáhli maximální koncentrace a následně i maximálního uvolnění, musíte při józe správně dýchat. Jak takový správný dech vypadá? Mrkněte se na můj tutoriál plného jógového dechu, kde si jógový dech můžete vyzkoušet krok za krokem.

Jógových ásan existuje mnoho, ale takovým základem může být číslo 32. Přesně tolik ásan zmiňuje Ghéranda sanhita, jeden ze tří starodávných hinduistických textů pojednávajících o józe. Ani těchto 32 základních pozic se ale nemusí nazývat vždy stejně. Naopak. Jógové názvosloví se poměrně často liší. Jednak se proměňovalo v průběhu let, jednak různí učitelé jógy nazývají různé pozice různými názvy.

Nejčastěji se setkáte s ásanami pojmenovanými po nějakém zvířeti. Například pozice holuba nebo pozice orla. Samotné názvy ásan nevznikly náhodou. Každá jógová pozice v sobě totiž ukrývá duchovní rozměr. Ásany pojmenované po zvířatech nebo po mytologických bytostech tak přinášejí určité poselství, které ztělesňuje právě ono zvíře nebo ona bytost. Při samotném cvičení je proto velmi důležité umět každou ásanu také správně procítit. Naladit se na její vibraci a načerpat z ní veškerou energii. Pokud se vám to podaří, pročistíte si svůj systém čaker a budete se cítit plní elánu.

Pokročilí jogíni už jednotlivé ásany samozřejmě znají, tudíž jim je není třeba představovat. Rozhodla jsem se ale do článku zařadit alespoň 5 konkrétních ásan, se kterými se budou jógoví začátečníci setkávat už od první hodiny. To ale neznamená, že je musíte hned po první lekci brilantně ovládat. V józe obecně platí, že byste se neměli nutit do něčeho, co vám nejde. Raději se k jednotlivým ásanám propracovávejte krůček po krůčku, až se časem dostanete k jejich stoprocentnímu provedení.

Pozice psa hlavou dolů je uvolňující pozice, která v těle aktivuje kanál močového měchýře. Ten probíhá podél celé délky zad a posiluje imunitní systém. Tato ásana také pomáhá ulevovat od bolestí hlavy. Pokud ovšem trpíte na vysoký nitrooční tlak / bolí vás oči, spíše se této pozici vyhýbejte. Do pozice psa hlavou dolů čili střechy se obvykle dostáváme při přechodech z jedné pozice do druhé. Je to takový mezikrok a je velmi příjemná, protože uvolní veškeré svaly i svalové úpony. Pozice psa hlavou dolů vypadá takto:

pozice střecha

Tato pozice je rozvinutím jednodušší ásany, kterou je pozice kobry. Pozice kobra vypadá téměř stejně, jen se v ní dotýkáte stydkou kostí podložky a ruce máte pokrčené v předloktí a z části položené na zemi. Pro pozici psa hlavou vzhůru je třeba mít silné paže a zdravé zápěstí. Čím je pozice psa hlavou vzhůru prospěšná? Její poselství se nese v duchu Miř svou myslí a svým srdcem vždy vzhůru. Tedy otevři se světu a zbav se všeho negativního. Při jejím praktikování vás opouští chmurné myšlenky a vy přijímáte pozitivní energii. Jak přesně tato pozice vypadá? Zde si ji můžete prohlédnout:

pozice pes hlavou vzhůru

Tato ásana je pozicí meditační, což samo o sobě určuje i její význam. V buddhismu totiž lotosový květ symbolizuje čistotu. Čistotu, která vznikla očistou těla i duše. Kromě duchovního rozměru má pozice lotosu také velký vliv na čakry. Nejvíce na sedmou čakru. (Ta bývá často znázorňována jako soubor okvětních lístků a připodobňuje se právě k lotusu.) Nejen sedmou, ale všechny čakry pozice lotosu otevírá a aktivuje. Nicméně pro začátečníky může být tato ásana dost náročná, takže se nelekejte, pokud vám ihned nepůjde. Ve svém plném provedení vypadá takto:

pozice lotosový květ

P.S. Pozice lotosového květu pro vás není vhodná, pokud trpíte problémy s koleny!

Pozice prkna je vlastně původní variantou dnes velmi známého planku. To znamená, že nás učí pracovat s váhou vlastního těla. Je to pozice posilovací, zejména pro oblasti břicha, zad a paží. Mezi její hlavní přínosy patří zlepšování rovnováhy a stabilizace středu těla. Pomáhá také napravit špatné tělesné držení. Vyhnout by se jí měli lidé, kteří mají problémy s rameny nebo se zápěstím (např. se syndromem karpálního tunelu), a pak také osoby, které trápí vysoký krevní tlak. Tady je:

pozice prkno

Pozici dítěte jsem si nechala na konec článku, protože se vždy cvičí na konci lekce. Je to ásana uvolňující a relaxační. Řadí se mezi ty jógové pozice, které můžete využít k dlouhodobému odpočinku. Přejít do ní je možné i během cvičení, například při ukončení předchozí náročnější pozice. V původním názvosloví se tato pozice nazývá balásana a je to jedna z mála pozic, jejíž jméno si pamatuji i v hindštině. Jak tuto ásanu správně provést? Jednoduše si sedněte na paty a hlavu položte před sebe tak, jak vidíte na fotce.

pozice dítěte

To bylo pro představu pár nejznámějších jógových ásan. Pokud byste si chtěli doma jógu sami zacvičit, doporučuji video kanál Fit jóga Markéta. Já s touto jogínkou cvičím už několik let a pořád mě to baví. Markéta z Fitjógy byla navíc první lektorkou, po jejíž lekci se mi netočila hlava. Což byl před lety problém, se kterým jsem se při józe často potýkala. Věřím, že si její online sestavy oblíbíte i vy.

409 komentářů na “Co jsou jógové ásany?”