Co jsou krevní skupiny a jak ovlivňují váš život?

Znáte svou krevní skupinu? A znáte svůj Rh faktor? Možná byste se divili, ale tyto informace vám mohou bez nadsázky zachránit život. Zejména když dojde na podání transfuze. Nicméně důvodů, proč znát svou krevní skupinu a Rh faktor, je pochopitelně mnohem víc. Proto o nich píšu v dnešním článku. A vy si nezapomeňte zjistit, jakou skupinu máte a jestli jste plus nebo mínus. Nechápete? Pochopíte po přečtení.

krevní skupiny

Krevní skupiny byly objeveny na počátku 20. století vídeňským lékařem Karlem Landsteinerem. Tento lékař a vědec zpočátku objevil pouze 3 ze 4 krevních skupin. Kdo objevil tu 4.? Můžeme být jako národ pyšní, že tímto objevem obdařil svět český lékař Jan Jánský. Možná jste jeho jméno už slyšeli. Ten jako první poukázal na existenci všech 4 krevních skupin a také na skutečnost, že každý z nás v sobě jednu z těchto skupin nosí.

Tato informace byla v tehdejší době naprosto přelomová, protože umožnila doktorům užívat krevní transfuze bez rizika. Co bylo dál? Význam objevu krevních skupin byl pro medicínu skutečně obrovský. Spolu se zjištěním, že nějaké krevní skupiny existují, pochopitelně vyvstala i řada otázek. K jedné z nich patřila dědičnost krevních skupin.

Krevní skupiny se dědí po rodičích. Krásný příklad použili tvůrci seriály Kukačky, (Znáte? Koukáte? Já jo, je to doják.) ve kterém se hlavní dějová linka točí kolem výměny dětí v porodnici. Jejich rodiče na to přišli právě podle rozdílných krevních skupin. Aby to bylo jasnější, pokud vaše rodiče mají skupinu A + A, pak vy nemůžete mít skupinu B. Vzorce pro dědění krevních skupin jsou ale mnohem komplikovanější.

Obecně platí, že vyvíjející se plod v břiše matky přijímá genetické informace od obou rodičů. U krevních skupin ale převáží ve výsledku jen jeden gen, ten, který je „silnější“, a prosadí se. Po narození dítěte se krevní skupina určuje podle antigenů sídlících na membráně červených krvinek. Z nich se následně určí jeden ze 4 základních typů krevních skupin. Mezi tyto 4 základy patří skupina A, B, AB, 0. Nejrozšířenější napříč celosvětovou populací je skupina A. Ostatní tři skupiny pak kolísají v různých regionech, někde žije více lidé s béčkovou skupinou, jinde s nulou.

S postupem času se vědečtí pracovníci začali zaměřovat na studie, které zkoumají souvislosti mezi typem krevní skupiny a různými procesy v lidském organismu. Kupříkladu to, jestli typ krevní skupiny může ovlivnit náchylnost člověka k určitému onemocnění, nebo to, zda se dá podle typu krevní skupiny sestavit ideální jídelníček. Ráda bych upozornila, že konečné slovo v tomto směru zatím vyřčeno nebylo. Výzkum pokračuje, nějaké poznatky ale už vysledovány byly. Tady je pár příkladů:

Z hlediska diety se lidem s krevní skupinou A doporučuje dávat si pozor na potraviny živočišného původu, zejména na maso. Toto doporučení vychází ze zkoumání, které naznačuje nižší obsah trávicích kyselin v žaludku lidí s touto krevní skupinou. Lidem s áčkem se nedoporučuje ani vysoká spotřeba dalších živočišných produktů, jakou jsou mléčné výrobky atd. Možná právě proto, že lidé s áčkem mají tendence k problémům s trávením, trpí oproti jiným častěji žlučníkovými nemocemi.

Jako velmi zajímavé mi přijde tvrzení, že u osob s krevní skupinou A se teoreticky může častěji vyskytovat rakovina tlustého střeva nebo konečníku. Tyto dva typy rakoviny patří bohužel v Česku k těm nejčastějším. Většina české populace má přitom právě krevní skupinu A. Na druhou stranu, většina lidí na světě má taky skupinu A a rakovina tohoto typu se v jiných zemích zdaleka tak často nediagnostikuje.

U této skupiny se lékaři častěji setkávají s onemocněními imunitního systému, ať už jde o jeho oslabení nebo o formu autoimunitního onemocnění. Béčkaři také mohou mívat častější sklony k cukrovce. Jak jsou na tom ve vztahu k dietním doporučením? Osoby se skupinou B by měli pamatovat především na látky zvané lektiny. Tato skupina látek nepůsobí v organismu s krevní skupinou B příliš dobře, naopak narušuje jeho přirozený metabolický proces. V důsledku toho může docházet k zadržování vody v těle, ke zvýšené únavě a často také k poklesu hladiny cukru v krvi. Možná se teď ptáte, jaké potraviny lektiny obsahují?

Lektiny najdete například v kukuřici, v čočce, v arašídech nebo v různých semínkách. Tyto potraviny by proto osoby s béčkovou skupinou měli konzumovat přiměřeně. Nicméně stále jde pouze o obecné doporučení. Ve výsledku si každý z nás nastavuje stravu podle toho, co mu osobně nejlépe vyhovuje, a myslím, že tak je to správně. Bez ohledu na krevní skupiny.

Vzhledem k tomu, že se v krevní skupině AB mísí dva z genů jiných krevních skupin (A + B), může u „majitelů“ této skupiny docházet ke smíšeným dietním problémům. Podobně jako lidé s áčkem mívají například osoby s krevní skupinou AB nižší obsah kyselin v žaludku, proto by svému trávení měli věnovat zvýšenou pozornost. S osobami vlastnícími skupinu B mají zase áčkobéčkaři společné citlivější vnímání některých skupin látek, například výše zmíněných lektinů.

To, co má krevní skupina AB společného s poslední skupinou, se skupinou 0, je zhoršená reakce organismu na lepek. Áčkobéčkaři proto mohou v některých případech vykazovat vyšší sklony k celiakii. V návaznosti na zdravotní problémy, jež tuto skupinu lidí postihují, je třeba zmínit také potencionální problémy s imunitou (patrně zděděno po skupině B) nebo častější sklony k onemocnění srdce.

Osoby s nulkou se do ordinací specialistů častěji dostávají v důsledku alergií, problémů se štítnou žlázou nebo kvůli výskytu zánětlivých onemocnění. S ohledem na tyto zdravotní problémy se lidem s krevní skupinou 0 někdy doporučuje zvýšit příjem jódu ze stravy (při problémech se štítnou žlázou je schopnost vstřebávání tohoto minerálu snížena). Další červenou vlajku pro lidi s nulkou představuje lepek. Jednak u těchto osob může zpomalovat metabolismus, jednak může přispívat k přibírání na váze.

Nakonec považuji za důležité zmínit, že každý z nás jsme originál, tudíž ani obecná doporučení / poznatky vztahující se k jednotlivým krevním skupinám nemusí být vůbec přesné. Můj osobní názor staví na tom, že ať už si v sobě neseme určité predispozice či nikoliv, můžeme pro své zdraví mnoho udělat životním stylem, který každý den žijeme. Články na toto téma najdete na blogu pod záložkou Biohacking.

Kromě své krevní skupiny byste měli znát také svůj Rh faktor. Tedy, jestli jste plusko nebo mínusko. Tak, jako u krevních skupin převažuje áčko, u Rh faktoru zase dominuje faktor pozitivní. Znalost Rh faktoru je pro člověka zásadní hlavně ve dvou případech: při transfuzi a v těhotenství. Nejdřív vysvětlím první případ. Pokud by tělo s Rh+ dostalo během transfuze krev s Rh–, utrpělo by hemolytický šok (závažná reakce organismu ohrožující život pacienta). Tomu se samozřejmě všichni zdravotníci chtějí vyhnout.

V případě těhotenství se pak jedná o situaci, kdy matka nesdílí s plodem stejný Rh faktor. Přesněji řečeno, pokud žena v krvi Rh faktor má, je pozitivní. Pokud Rh faktor žena v krvi nemá, pak se říká, že disponuje negativním Rh faktorem. Problém nastává tehdy, když matka s otcem nesdílí stejnou hodnotu faktoru. V tu chvíli vzniká pravděpodobnost, že rostoucí plod může zdědit Rh faktor po otci. A v tom případě se nebude shodovat s Rh faktorem matky. Tělo budoucí rodičky pak začne vyvíjet protilátky proti tomuto „cizímu“ Rh faktoru, které mohou vést až k rozpadu červených krvinek miminka.

Po narození by pak dítě mohlo trpět chudokrevností nebo onemocnět žloutenkou. Díky pokrokům moderní medicíny se však tento problém dnes už dá poměrně snadno řešit. Těhotným ženám se v případě potřeby podává speciální injekce, která, zjednodušeně řečeno, zabrání ohrožení dítěte. Jak tak píšu, napadá mě ještě třetí důvod, proč je dobré znát svůj Rh faktor. Rh faktor totiž může ovlivňovat odolnost organismu vůči chorobám. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si více.

Co si z dnešního článku zapamatovat? Zapamatujte si především svou krevní skupinu! Tu snadno zjistíte u svého obvodního lékaře nebo z dokumentů, které vašim rodičům předali v porodnici. Kromě krevní skupiny znejte také svůj Rh faktor. To vám pro klidný spánek stačí. Ostatní informace už jsou jen k dobru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *