Všichni známe přísloví sůl nad zlato a všichni zároveň víme, že moc soli škodí. V přiměřeném množství dodává sůl do těla důležité minerály. Například sodík, který příznivě ovlivňuje náš nervový systém. Pokud je soli nad míru, zvyšuje krevní tlak a může být příčinou zadržování vody v organismu. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je max. 5 g za den. A jak je to s kvalitou soli? O tom je dnešní článek.

Odkud se sůl bere
Sůl můžeme získávat třemi způsoby. V dnešní době se využívají především dva a to je louhování a odpařování. Louhování probíhá tak, že se do podzemních ložisek zavede voda, která v podzemí uloženou sůl rozpustí. Zatímco se ze země odpařuje voda, sůl začne krystalizovat a následně se zpracovává k dalšímu užití.
Při odpařování se mořská voda postupně odpařuje ve speciálních nádržích do té doby, než vzniknou solné krystalky, které pak putují až k nám. Třetím způsobem získávání soli je hornická těžba, kterou dnes provozují už snad jen v Polsku. Tam solné doly stále fungují a některé jsou dokonce přístupné pro veřejnost. Sůl v nich vytěženou si můžete přímo na místě koupit. Hornická těžba soli je ale dost drahá.
Nerafinovaná / Rafinovaná sůl
Rafinace je technologický postup, při kterém se konkrétní látka zbavuje všech ostatních příměsí a nečistot. V případě soli to bohužel znamená, že se zbavuje také některých vitamínů a minerálů. Do rafinovaných solí se navíc přidávají protispékavé látky, které mají zabraňovat hrudkování. Ze soli se tím pádem stává tak trochu „uměle“ vyrobený produkt, který sice déle vydrží a levněji se prodá, ale s původní surovinou už toho moc společného nemá.
Chemicky upravované soli se často také obohacují o jód. Ten je ale určitě lepší vstřebávat do těla přirozenou cestou. Třeba z ryb. Je to stejné jako s výživovými doplňky. Pokud potřebujeme doplnit céčko, měli bychom sáhnout raději po šťávě z rakytníku nebo po šípkové zavařenině, než po rozpustné tabletě. (Ano, šípky a rakytník opravdu obsahují mnohem více vitamínu C než tolik známé pomeranče.)
Oproti tomu nerafinované soli v sobě nenesou žádné chemické příměsi. Jsou přírodní, a náš organismus je proto dokáže snadněji vstřebat, a následně i snadněji vyloučit. Dělal to tak po staletí. Nevýhodou solí nerafinovaných je potřeba elektrického mlýnku, protože se často prodávají v hrubozrnném stavu.
Důležité je říct, že i když jsou z mého pohledu lepší soli nerafinované, protože jsou zkrátka méně zpracované, rafinované soli nikomu neublíží. Jsou prostě ukázkou moderního trendu využití chemie v potravinářství.
Druhy solí
- Kamenná
- Mořská
- Himalájská
- Epsomská
- Solný květ
- Černá
- Šedá
- Červená
- Perská modrá
- Uzená
- Bambusová korejská
Existuje velké množství solí, některé z nich jsou opravdu vzácné a drahé. Z těch přírodních jsou nejdostupnější, jak z hlediska nabídky, tak pro vaši peněženku, tyto dvě: mořská a himalájská.
Mořská sůl
Dalo by se říct, že je cenovým kompromisem mezi klasickou kamennou solí a himalájskou solí. Některé mořské soli mohou být také chemicky ošetřeny, což ale zjistíte podle informací uvedených na obalu. Nerafinovaná mořská sůl je ta, která vznikla pouze vypařováním mořské vody. Takže z pohledu přírody se jedná o výrobu ekologickou a šetrnou.
Velkým pozitivem mořské soli je přirozený obsah jódu. Najdete v ní i další minerály. Podle testů jednotlivých solí se ale ukázalo, že na přísun jiných minerálních látek, než je sodík a chlór, se prostřednictvím solení moc spoléhat nedá. To neznamená, že minerály ze soli nevstřebáte. Vstřebáte. Ale určitě je doplňte ještě konzumací dalších potravin obsahujících tyto látky. V obchodech mořskou sůl seženete jak jemně namletou, tak hrubozrnnou. A prodává se i ve směsi s bylinkami rovnou na vaření.
Bonus navíc: když ji hodíte do vany, máte moře doma. Teda tu bez bylinek. A teď úplně vážně. Mořská sůl opravdu prospívá naší pokožce, proto se všichni ekzematici posílají na zotavení do teplých krajin. Tak si to moře doma určitě vyrobte. A můžete do koupele přidat i éterický olej, ať to voní.

Himalájská sůl
Těží se v podhůří pákistánských Himalájí a to bohužel ne úplně šetrným způsobem. Tato sůl se získává ze země ve velkých kusech, podobně jako při hornické těžbě soli, a pak se zpracovává na malé krystalky. Na rozdíl od mořské soli za sebou zanechává větší ekologickou stopu, protože cestuje z Pákistánu vlastně do celého světa. (Moří je na světě spousta, Pákistán jen jeden.)
Himalájská sůl je krásně narůžovělá a plná minerálů. Kromě sodíku obsahuje v malém množství také železo, vápník, draslík a hořčík. Výhodou je, že himalájská sůl působí v našem těle zásadotvorně. Prospívá proto lidem, kteří trpí na překyselení organismu, které vzniká například častou konzumací průmyslově zpracovaných potravin, alkoholu a podobně.
Koupíte ji nejspíš v hrubozrnné podobě, takže tady se vám bude hodit ten mlýnek. Nikdy ale sůl v mlýnku neuchovávejte – jen ji namelte. Mohlo by v něm totiž dojít k erozi plastu a ten by se pak přes sůl dostal až do vašeho jídla. Tak na to pozor.


Ahoj, já jsem Barča, miluju přírodu, píšu pro vás články, tvořím nové recepty a dělám to, co mě baví 🙂
Ahoj Barčo!
Sůl je zdrojem kterých vitamínů? O které přijdeme její rafinací?
A jak je to s těmi citrusovými plody a vitamínem C? Kolik ho je v pomeranči a o kolik je na tom lépe náš šípek?
Pa
Heya this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I’m stwrting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone
with experience. Any help would be enormously appreciated! https://Www.waste-ndc.pro/community/profile/tressa79906983/
I am curious to find out what blog system you’re using? I’m experiencing
some small security problems with my latest site and I’d like to find something more secure.
Do you have any recommendations? https://82hea.mssg.me/
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything. However think
about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop“!
Your content is excellent but with pics and videos, this site could certainly be one of the best in its niche.
Excellent blog! https://wakelet.com/wake/v-OIRwZcUhXNVz5ViIQSy
Link exchange is nothing else except it is just placing the other person’s blog link on your page at appropriate place and
other person will also do same for you. https://ev90d.mssg.me/
Thanks a bunch for sharing this with all people you really understand what you’re speaking about!
Bookmarked. Kindly additionally discuss with my website =).
We will have a hyperlink exchange arrangement between us https://cystoscopewiscope.wordpress.com/
Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring
on other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would really
like to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your
work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot
me an e-mail. https://www.wtvm.com/2024/03/30/crimson-tide-clemson-tigers-set-battle-spot-final-four/
Thanks for some other informative blog. Where else may I am getting that type of info written in such
an ideal method? I’ve a project that I’m simply now working on, and
I have been at the look out for such information. https://menbehealth.wordpress.com/