Naše imunita nás každou vteřinu chrání před vnějšími hrozbami. Je neustále ve střehu. Neustále zpracovává miliony reakcí, otázek a odpovědí. Co se ale stane, když se imunita splete a začne ničit nepřítele, který ve skutečnosti neexistuje? Vznikne autoimunitní onemocnění. A to může daný organismus doprovázet až do konce života. Jak to, že se tak rozsáhlý a inteligentní systém jako je imunita, vůbec může zmýlit? Odpověď na tuto otázku hledají vědci už dlouho. Bohužel zatím bez úspěchu.

Co je autoimunitní onemocnění?
Vznik autoimunitního onemocnění
Autoimunitní onemocnění je takové onemocnění, které si lidské tělo v podstatě vytváří samo, bez cizího zavinění. Dochází při něm k destrukci vlastních tkání, o nichž si organismus v tu chvíli myslí, že jsou to škůdci, které je třeba zlikvidovat. A tak také činí. Brání se proti neexistujícím útočníkům imunitní reakcí a přitom hubí samo sebe. Za autoimunitní onemocnění je obvykle zodpovědné větší množství různých složek imunitního systému, nejčastěji ho však způsobují takzvané T lymfocyty. Ty, pokud nejsou v rovnováze, mohou spustit sérii událostí, která vyústí až v konečnou chorobu.
Přístupy medicíny k autoimunitním onemocněním
Autoimunitní onemocnění jsou v posledních letech bohužel čím dál častější. Podle některých zdrojů jsou autoimunitní onemocnění ve společnosti dokonce rozšířenější než onemocnění onkologická. Přitom na ně v podstatě není lék. Pacientům se často podávají kortikoidy nebo imunosupresiva, která sice tlumí příznaky onemocnění, ale neřeší příčinu jeho vzniku. Místo skutečné léčby, jež by mohla vést k uzdravení, se tak jedná spíše o záplatu na aktuální potíže nemocného.
Komplexněji se na autoimunitní onemocnění dívají odborníci z Institutu funkční medicíny a výživy. O tomto institutu jsem se zmiňovala už v mém článku o biohackingu, protože se mi jejich přístup k celému zdravotnictví skutečně moc líbí a moc bych si přála, aby se tak medicína u nás začala praktikovat na všech úrovních. Tak třeba se to jednou povede. Zatím je to spíš sen. (Mimochodem právě biohacking může být jednou z cest prevence autoimunitních onemocnění.)
Nejčastější autoimunitní onemocnění:
Autoimunitních onemocnění je mnoho, v současné době jich medicína zná více než 80. Nejčastěji postihují trávicí trakt, kůži nebo nervový systém. Oblastí, které autoimunitní choroba v těle může zasáhnout, je ale mnohem víc. Mezi nejznámější autoimunitní nemoci v ČR patří:
- alergie
- lupénka
- cukrovka I. typu
- Crohnova choroba
- roztroušená skleróza
- revmatoidní artritida
- onemocnění štítné žlázy
Příčiny autoimunitních onemocnění
Jakmile se autoimunitní onemocnění v těle rozvine, dochází v podstatě k permanentnímu zánětu. Co k němu ale vůbec vede? Odpověď, po které prahne tolik lidí, bohužel zůstává prozatím nezodpovězena. Doposud vedené výzkumy naznačují, že se jedná o kombinaci více faktorů, mezi kterými hraje velkou roli genetika a okolní životní prostředí. Nejnovější poznatky pak vedou k oblasti mikrobiomu. Ten se však teprve studuje. Na rozvinutí onemocnění se může podílet také stres nebo třeba běžné onemocnění jako je chřipka. To se stane spouštěčem a predispozice ukrytá v organismu se začne postupně odkrývat.
Prevence autoimunitních onemocnění
Tady je každá rada drahá. Jelikož dosud přesně neznáme příčiny, těžko můžeme určovat prevenci. Nejlepší je proto dodržovat obecné zásady, díky kterým byste si mohli dobré zdraví udržet co nejdéle. Tedy: Dbejte na pitný režim. Jezte zdravě, sezónně a kvalitně. Vyhýbejte se chemii, ať už v potravinách nebo v kosmetice. Otužujte se, hýbejte se, sportujte, dobře spěte, relaxujte a hlavně… Čistěte si hlavu. Jakkoliv jste zvyklí. Poslechem vaší oblíbení hudby, čtením, meditací, atd.
Možná vám přijde, že se všechna tato doporučení neustále opakují. Slyšíte je odevšud a pořád. Jenže ona jsou v tuto chvíli asi to jediné, o čem skutečně víme, že to funguje. Navíc jsou to metody přirozené a prověřené časem. Konkrétně stovkami let. Samozřejmě vám ani jejich stoprocentní dodržování nezaručí, že se ve vašem životě nevyskytne nemoc. Ale já osobně věřím, že vědomá péče o své tělo a duši může riziko jakéhokoliv onemocnění snížit. Konec konců o tom to celé je, nemyslíte? Cítit se zdravě a věřit, že zdraví zůstaneme. Protože strach a stres ještě nikdy nikomu nepomohly.

Ahoj, já jsem Barča, miluju přírodu a všechno, co je bio! Tím nemyslím jen bio produkty z trhů, ale především bio smýšlení, bio hospodaření a podobně. Píšu pro vás články, tvořím nové recepty, a neustále hledám další možnosti, jak šířit bio mindset mezi co nejvíce lidí 🙂
Pingback: Co jsou krevní skupiny a jak ovlivňují váš život? - JsemBIO
Pingback: Přehled: Různé druhy živočišného mléka - JsemBIO