Recept na domácí vaječný likér + přehled o vejcích

Štědrý den se neúprosně blíží a spolu s ním finišují přípravy na vánoční hostinu. Já osobně mám nejraději ten adventní čas těsně před Štědrým dnem. Když peču cukroví, když zapaluji všechno, co má knot, nebo když poslouchám koledy. A taky když vařím domácí vaječný likér s rumem a s vanilkou. Protože tato pochoutka k českým Vánocům prostě patří. Recept na ni jsem sepsala do dnešního článku spolu s krátkým přehledem o tom, jak se orientovat ve značení vajec. Protože ta hrají v dnešním receptu prim.

vaječný likér
  • 7 vajec z volného chovu
  • 500 ml bio plnotučného mléka
  • 200 ml bio smetany na vaření
  • 150 ml vanilkového extraktu
  • 2 lžíce světlého medu
  • 2 celé bobkové listy

Začínám tím, že do kastrůlku naliju plnotučné mléko, přiliju smetanu na vaření, přihodím bobkové lístky a směs zahřeji. Promíchávám a až se směs trochu ohřeje, přidám ještě med. Vše dál prohřívám na mírném plamenu. S teplotou buďte skutečně opatrní, ať se vám mléko se smetanou zespodu nepřichytne. Základ na vaječný likér takto zahřívám asi 10 minut. Poté odstavím a opatrně vytáhnu oba bobkové listy.

Mezitím v druhém kastrůlku důkladně prošlehám žloutky (bílky se nepoužívají). Do rozšlehaných žloutků opatrně vliju horkou směs mléka a smetany. Směs přilévejte postupně a neustále míchejte. Důležité: Nikdy nepřidávejte vejce do směsi, srazila by se! Vždy to musí být horká / teplá směs do vajec a ne obráceně. Jakmile spojíte vejce s mléčnou směsí, položte kastrůlek nad velký hrnec s vodou (dno by se nemělo dotýkat vodní hladiny), čímž vznikne horká lázeň. V ní zahřívejte vaječný likér a nezapomínejte neustále míchat. Předejte tím nechtěným hrudkám.

Až bude likér dostatečně hustý, odstavte kastrůlek a do horké směsi opatrně přidejte poslední ingredienci. Rum nebo vanilkový extrakt z rumu. (Pokud nemáte hotový rumový extrakt a používáte čistý rum, přidejte do likéru ještě semínka z čerstvého vanilkového lusku. Vanilka v něm nesmí chybět!) Likér pořádně rozmíchejte a rozlijte do předem vyčištěných a sterilovaných lahví. Lahve zatím nezavírejte.

Vaječný likér nechte v lahvích vychladnout a teprve pak ho zavíčkujte a uložte do lednice. To je nejlepší místo, kde můžete likér skladovat. Vydrží vám tam zhruba dva týdny. Zas tolik ho ale není, takže jsem si jistá, že ho stihnete vypít mnohem dříve. Je fakt vynikající. Na rozdíl od bezinkového likéru je vaječný likér méně sladký, a proto ho popíjím raději. A kterému likéru dáváte přednost vy? Napište nám do komentáře nebo na naše sociální sítě (FB / IG). Jsme zvědaví.

Aby chuť vaječného likéru správně vynikla, musíte ho umět podávat. Tady jsou tři tipy, jak vyšperkovat jeho servírování: Za prvé, likér podávejte vždy vychlazený. Rozlévejte ho proto do malých šťopiček, aby se nestihnul během konzumace ohřát na pokojovou teplotu. Raději ho průběžně dolévejte. Vychlazený chutná nejlíp. Přímo luxusně, řekla bych. Za druhé, abyste nízkou teplotu likéru udrželi déle, využijte servírování na ledu. Stačí hodit pár kostek do skleničky s likérem a je to. Za třetí, vaječný likér se obvykle ještě zdobí muškátovým oříškem. S tím to určitě nepřehánějte, měl by se užívat jen po troškách. Ideální je nastrouhat špetku celého muškátového oříšku přímo do pohárku s likérem. Příjemné koštování!

Protože vejce jsou hlavní surovinou likéru, odvíjí se od jejich kvality konečný výsledek vašeho snažení. Čím lepší vejce, tím jemnější a chuťově výraznější vaječný likér bude. Pojďme si tedy o vejcích říct něco více. Začneme s čísly uvedenými na vaječných skořápkách. Podle nich zjistíte, z jakého typu chovu vejce pochází. Tady je jejich rozdělení:

Pod označením 0 koupíte vejce z bio chovu. Tedy taková, jejichž nosnice mohou přirozeně pobíhat po venku a které nesmí být krmeny žádnou plodinou, jež by mohla obsahovat zbytky pesticidů. (Stručně řečeno, tyto slepice jedou na bio stravě.) Podle mého názoru je takový způsob chovu slepic naprosto přirozený a zdravý nejen pro ně, ale také pro nás. Bohužel jsou však vejce z ekologického zemědělství velmi drahá. Já osobně bych si chtěla v budoucnu pořídit vlastní nulová vejce od vlastních slepiček. Takové přirozené domácí bio.

Pod označením 1 najdete vejce z volného chovu. To znamená, že v nich slepice mají volný výběh. Jaký je rozdíl mezi 0 a 1? Především v krmivu. Slepice, jejichž vejce se prodávají pod 1, mohou být krmeny produkty konvenčního zemědělství (tento typ zemědělství hospodaří s umělými hnojivy). Označení 2 pak nesou vejce od slepic z halových chovů. Ty jsou rozhodně lepší než chovy klecové, protože v nich slepice mají alespoň podestýlku, ale i tak se v nich mačká slepičí hlava na slepičí hlavě. Nosnice z hal navíc mnohdy neznají jiné světlo, než je to z umělých žárovek.

Pod 3 získáte vejce z klecových chovů. Ty budou díky nedávnému schválení nového zákona od roku 2027 v Česku zakázány. Pro zvířata je to dobrá zpráva, pro zemědělce však přijetí nového zákona představuje pochopitelné komplikace. Předělat všechny klecové chovy na jiné typy chovů nebude jednoduché a zatíží to rozpočty chovatelů. Věřím ale, že jde o krok správným směrem. A taky věřím, že když naši spotřebitelé místní zemědělce podpoří, zvládnou to. Protože kdo by chtěl vejce od vystresovaných slepic, které celý svůj život stráví tím, že stojí na kusu drátu? Slepice se potřebuje hrabat v zemi, ne trčet v kleci.

Na vejcích kromě čísel naleznete i další symboly, například zkratky zemí, ze kterých vejce pochází. Pokud chcete nakupovat jen česká vejce, hledejte zkratku CZ. Kromě země původu si můžete také ověřit, zda jsou vejce čerstvá. V takovém případě spadají pod třídu A. Nutno dodat, že vejce třídy B byste ani v obchodech najít neměli, ta jsou určena k průmyslovému zpracování.

To, co vás bude zajímat určitě, je velikost vajec. Ta se pohybuje v rozmezí od S do XL. Je to jako u oblečení. S nejmenší, XL největší. Konkrétní hmotnost činí: S = do 53 g, M = 53-63 g, L = 63-73 g a XL = nadměrná vejce nad 73 g. Na každém obalu vajec byste navíc měli najít QR kód nebo informace, které vás zavedou až na stránky dodavatele. Díky tomu se můžete dopátrat konkrétního chovu, odkud vajíčka pochází. Tak do toho, ať víme, co jíme.

vajíčka

1 komentář na “Recept na domácí vaječný likér + přehled o vejcích”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *