Univerzální dárek pro každého: Domácí peeling

Sháníte dárky na poslední chvíli? Nebo už máte nakoupeno, ale ještě vám chybí nějaká drobnost? Udělejte svým blízkým radost dárkem, který sami vyrobíte. A který ocení jak muži, tak ženy. Protože kůže každého z nás potřebuje péči. Je libo zklidňující levandulový peeling? Zkrášlující kávový, nebo peeling pro zdravé cévy? Vyberte si. Výroba je jednoduchá, stačí vám pár základních ingrediencí.

peeling

Důvodů, proč začlenit používání peelingu do své pravidelné rutiny v koupelně, je několik. Tak například, peeling dokáže z pokožky odstranit horní vrstvu odumřelé kůže, čímž docílíte jejího krásného vzhledu a pokožka pak bude hebká a jemná na dotek. To už zní trochu moc jako z reklamy, ale je fakt, že kůže po použití peelingu vždy zkrásní. A zůstane delší dobu hydratovaná.

Pokud budete peeling nanášet na obličej, může vám pomoct od černých teček a od kožních nečistot. Pokud ho rozetřete na celé tělo, docílíte navíc komplexní regenerace pokožky. Ze zdravotních benefitů peelingu vyniká jeho schopnost stimulace krevního oběhu a lymfatického systému. A jak peeling správně aplikovat?

Peeling zdaleka nepoužívejte každý den. Aplikací peelingu totiž odstraňujete vrchní část pokožky a kůže pod ní potřebuje čas na to, aby zregenerovala. Obličejové peelingy je proto vhodné užívat jedenkrát za týden / 14 dní. Na zbytek těla můžete peeling nanášet o něco častěji, ale ani zde to nepřehánějte. Hodně záleží na typu vaší pokožky. Suché kůži častá aplikace peelingu škodí, protože ji příliš odírá. Tu naopak hýčkejte tělovými mléky.

Oproti tomu mastnější kůže peeling snáší dobře. Výjimkou jsou však nechtěné pupínky čili akné. Přes ty peeling nikdy neroztírejte, raději se jim vyhněte. V každém případě vždy nanášejte peeling na pokožku jemně, silou byste si jen uškodili. Vmasírování provádějte krouživými pohyby, tak se přípravek do těla nejlépe vstřebá. Na obličeji postupujte od středu ven, na nohách odspodu nahoru.

Jestli chcete účinek peelingu ještě zesílit, doplňte ho o suché kartáčování. Tato kombinace zaručeně rozproudí tok vaší lymfy. A vy budete ještě hezčí a zdravější. Nebo to už nejde?

peeling

Na výrobu peelingu se tradičně používá cukr nebo hrubozrnná sůl. V našich návodech se setkáte s obojím. Z olejů je samozřejmě nejlepší využívat ty za studena lisované, protože látky v olejích obsažené se přes pokožku vstřebávají až do oběhového systému. Tudíž kvalita za studena lisovaných olejů by při rozhodování měla vždy zvítězit nad cenou. Když už si tu kosmetiku doma vyrábíte, tak ať je kvalitní, ne?

Z rostlinných olejů můžete zvolit klasický kokosák, oliváč a nebojte se ani kvalitního slunečnicového oleje. Ten díky vysokému obsahu vitamínu E působí na pokožku velmi příznivě. Aby váš výrobek hezky voněl, přidejte vždy pár kapek éterického oleje. U něj si pravidelně ověřujte, zda je vhodný pro interakci s pokožkou. Výběr vůně je na vás.

Při výrobě peelingů vždy myslete na koncového uživatele. Jaký typ pokožky má ten, kdo bude peeling užívat? To je vždy ta nejdůležitější otázka. Pokud připravujete peeling pro člověka s hodně citlivou pokožkou, můžete místo soli a cukru využít ovesné vločky. Ty jsou mnohem jemnější, ale také dokáží kůži obrousit. Pro lidi s mastnější pokožkou přidejte kašičku z rozvařených plodů růže šípkové. Ty působí antibakteriálně a nedráždí mazové žlázy. Ekzematikům s mírnějším průběhem onemocnění můžete namíchat směs jemných vloček a jemně namleté mořské soli, ta jim udělá dobře.

Do peelingů se někdy přidává také med, ale s tím buďte opatrní. Z vlastní zkušenosti vím, že může nečekaně alergizovat. (Přestože med do mého jídelníčku příležitostně patří, na kůži ho nesnesu.) Proto raději aplikujte peeling s medem nejprve na malý kousek pokožky a vyčkejte. Jestli do druhého dne nepřijde žádná reakce, teprve poté ho začněte nanášet zbytek těla. Vyhnete se osypání a svědění.

To samé platí i o dalších ingrediencích. Snažte se vyhýbat potencionálním alergenům a své výrobky si vždy testujte na menších částech těla, aby neudělaly víc škody než užitku.

Domácí peeling vám v lednici vydrží několik týdnů. Raději ho ale kontrolujte, protože do přírodních peelingů se nepřidávají žádné konzervanty a jsou tak náchylnější ke zkažení. Rozhodně nenechávejte peeling v teple. Z tuhé konzistence oleje by se stala tekutá a bylo by po peelingu. Nejlepší je připravovat jen tolik peelingu, kolik spotřebujete na jedno použití. (U těch dárků toho pochopitelně může být více.)

 • 250 g třtinového cukru
 • 100 ml kokosového oleje
 • pár kapek éterického oleje
 • sušené květy levandule

Postup na výrobu peelingu se vlastně pořád opakuje. Smíchejte olej s cukrem nebo se solí, zakapete voňavým olejíčkem a je to. Případně přidejte ingredience navíc. Zde to budou nasušené levandulové květy, které jsme sklízeli v létě. Pokud nemáte vlastní sušenou levanduli, můžete si ji snadno koupit. Anebo stačí ten éterický levandulový olej. Kdy po levandulovém peelingu sáhnout?

Levandule je známá svou typickou, aromatickou vůní a také svými relaxačními účinky. Proto se tak často využívá v kosmetice. Kromě toho se může pochlubit antiseptickými a protiplísňovými vlastnostmi, které vaše pokožka určitě ocení. Silice obsažené v levandulovém éterickém oleji navíc hojí popáleniny a zklidňují podrážděnou pokožku. Nezapomeňte ale, že silice z éterických olejů se musí pokaždé rozpustit v tucích. Což je v našem „receptu“ podchycené (obsahuje olej), takže tip na voňavý dárek je jasný.

levandulový peeling
 • 250 g epsomské soli
 • 100 ml slunečnicového oleje
 • 100 g namleté kávy
 • pár kapek éterického oleje

Pro výrobu kávového peelingu stačí smíchat espomskou sůl se slunečnicovým olejem a na závěr také s čerstvě namletou kávou. Zakapejte éterickým olejem a máte hotovo. Ke kávě se hodí třeba pomerančový, vanilkový nebo skořicový olejíček. A k čemu kávový peeling slouží?

Pomáhá zlepšovat prokrvení pokožky a také spalovat podkožní tuk. Kromě toho může posloužit jako účinný doplněk, pokud se chcete zbavit celulitidy. Ne, že by vám po jeho použití sama od sebe zázračně zmizela, ale určitě vaše snažení podpoří. Právě díky lepšímu prokrvování. Po jeho aplikaci bude kůže navíc krásně vypnutá, hebká a lesklá. Příjemná vůně kávy je už jen malým bonusem.

kávový peeling
 • 250 g epsomské soli
 • 100 ml olivového oleje
 • 25 ml extrakt z vilínu
 • pár kapek éterického oleje

Zdravotní peeling vyrobíte opět smícháním všech uvedených ingrediencí. Potom už jen uložte do dobře uzavíratelné nádobky a skladujte v lednici, tak jako všechny ostatní peelingy. A proč má tento peeling přívlastek zdravotní? Kvůli vilínovému extraktu. Vilín virginský je totiž bylina s mnoha léčivými účinky. Užívá se hlavně zevně formou koupelí nebo se přidává do tělových krémů.

Jakými léčivými účinky vilín disponuje? Podporuje zdravé fungování oběhového systému, zejména žil a kapilár. Konkrétně tak, že zvyšuje jejich odolnost, reguluje jejich propustnost a působí protizánětlivě. Navíc má ještě stahující účinek. Ze všech těchto důvodů se vilín doporučuje při léčbě křečových žil a hemoroidů. Takže jestli potřebujete trochu rozproudit krev ve vašich žilách, připravte si vilínový peeling a pravidelně ho nanášejte na pokožku (hlavně na nohy). Poté peeling smyjte a těšte se z výsledku.

peeling

270 komentářů na “Univerzální dárek pro každého: Domácí peeling”