Nastartujte svůj mozek s pomocí nootropik

  • Barča 

Nootropika. Jejich popularita se v posledních letech stále zvyšuje. Není divu, nootropika = nootropní látky dokáží nastartovat náš mozek jako jen máloco. S jejich oblibou roste také trh s těmito látkami, takže dnes už máte opravdu z čeho vybírat. Výrobci doplňků stravy se předhánějí, kdo přijde s účinnějším přípravkem. Mezi nejznámější nootropika, která seženete coby tobolky, patří Acetyl-L-Karnitin, Resveratrol nebo třeba klasický rybí tuk. Ten možná sami berete. Nootropní látky ale můžete do těla dostávat i přirozenější cestou. Z potravin, z bylin nebo třeba z funkčních hub. Konec konců jedno nootropikum si spousta z nás dopřává každý den, aniž bychom o tom možná věděli. Kávu.

mozek

Nootropní látky jsou přirozeně obsaženy v řadě potravin, bylin i funkčních hub. Ze zeleniny jsou na nootropní látky bohaté například brokolice nebo růžičková kapusta. Z masa jsou to obvykle vnitřnosti, zejména játra, a pak také mořské tučné ryby, které jsou plné pro mozek zdravých omega 3 mastných kyselin. Jestli tedy preferujete přírodní cestu suplementace, zařaďte zmíněné potraviny pravidelně do svého jídelníčku.

„Uměle vyrobená“ nootropika seženete v lékárnách i ve fitness e-shopech. Jedná se většinou o kompletní sadu doplňků stravy, která obsahuje více nootropních látek, jež se navzájem doplňují. Vždy si ale ověřte zemi původu a kvalitu výrobku. Dávkování nootropik ve formě kapslí je obvykle individuální. Dodržujte pokyny na výrobku a pokud berete jakékoliv léky, raději se o užívání nootropik poraďte s odborníkem.

  • stimulují mozek
  • zlepšují soustředění
  • zvyšují produktivitu
  • zvyšují pozornost
  • snižují únavu, podpořit delší bdělost
  • zlepšují paměť a kognitivní funkce
  • zpomalují stárnutí mozkových buněk

Mezi nootropika můžete zařadit skutečně spoustu potravin i výživových doplňků. Například zmíněná káva mezi ně patří, protože obsahuje kofein (nootropní látka). Podobně může fungovat i černý čaj. Jaká další nootropika nám příroda nadělila? Tady jsou 4 z nich:

Česky jinan dvoulaločný, známý ochránce paměti a strůjce dlouhověkosti. V Česku je tato rostlina velmi oblíbená, protože dokáže účinně zlepšovat paměť v dlouhodobém horizontu. Musíte ji ale užívat pravidelně, jinak to nebude fungovat. Zelené listy ginka jsou navíc skvělým zdrojem antioxidantů, konkrétně terpenoidů a flavonoidů. Ty likvidují volné radikály, které napadají buňky, a tím naše tělo (včetně mozku) chrání před nepříznivými vnějšími vlivy. Kromě toho antioxidanty také zabraňují oxidaci buněk, což je důležité proto, aby nezačaly předčasně stárnout. Je to zkrátka takový komplexní pomocník pro hlavu i tělo. Alespoň mně se osvědčila (i proto, že zlepšuje prokrvení končetin).

ginko biloba

Nootropické vlastnosti ženšenu spočívají ve zvyšování výkonnosti, a to jak mentální, tak fyzické. Dále tato rostlina ochraňuje náš mozek před poškozením a skvěle působí také na paměť. Kromě mozku příznivě ovlivňuje i centrální nervovou soustavu. Třešnička na závěr: Ženšen stimuluje naše vnímání a zvyšuje schopnost plného soustředění. Což z něj činí velmi oblíbené nootropikum mezi všemi, kdo pracují 24/7. (Tady se musím na chvíli pozastavit. Nepracujte 24/7. Možná to zní zvláštně, ale nejúčinnější nootropikum je ve výsledku spánek. Ten vás nakopne nejlíp.) A ještě k tomu ženšenu. Extrakty z této byliny jsou poměrně snadno dostupné, každopádně si můžete sehnat přímo kořen ženšenu a vyrobit si z něj domácí nootropikum. Kapky, čaj nebo dokonce víno. Inspirace zde.

ženšen

Znáte? Pijete? Matcha Tea, neboli nápoj z najemno namletého prášku ze speciálně pěstovaných listů čajovníku (může být horký i studený). Většinu produkce této rostliny obstarávají Čína a Japonsko. Až jedovatě vzhlížející zelený drink chutná sice maličko natrpkle, ale zároveň umí být velmi osvěžující. Najdete v něm spoustu vitamínů, minerálů a zejména antioxidantů. Mezi nootropika se počítá vzhledem k jeho schopnosti nalít do žil novou energii. Jeho konzumace povzbuzuje vitalitu organismu a díky obsahu kofeinu stimuluje mozek a nervovou soustavu. Oproti kávě je nástup energie po vypití čaje z Matchy pozvolnější, zato déle vydrží. Každý vypitý šálek navíc podporuje tělo v jeho přirozené detoxikaci. A ještě se říká, že Matcha Tea je klíčem k dlouhověkosti. Tak ho vyzkoušejte. Zdravotní benefity tohoto čaje za to určitě stojí. Tady je tip na rychlou a jednoduchou přípravu.

matcha tea

Ne, není to žádná mořská potvora. Je to houba. Funkční houba. Její plodnice dorůstá až 20 cm, takže je obrovská a taky nabitá bioaktivními látkami. Možná jste o ní už slyšeli, jen pod jiným názvem. Má totiž pár přezdívek. Mezi ty nejznámější patří Lví hříva nebo Opičí hlava. To kvůli vzhledu. A kvůli obsahu nootropních látek se zase zkoumá její využití v medicíně nebo alespoň jako doplněk stravy. Každopádně látky, které obsahuje, posilují mozek, srdce i správný chod střev. Kromě nootropních látek jsou v korálovci schované také hericenony a erinaciny. Ty se v současnosti také testují pro farmaceutické účely. Tak uvidíme. Když budete mít štěstí, můžete tuto houbu najít i v našich lesích. Ale pozor, nesbírejte ji. Je u nás chráněná. Raději si kupte už hotový přípravek z korálovce, je to tak celkově jistější. Nakonec důležitá informace pro všechny vegetariány a vegany: Korálovec je plný aminokyselin, tak se s ním blíže seznamte. Jako rostlinný (Je houba rostlina? Nebo prostě houba?) zdroj těchto důležitých látek se vám může hodit.

korálovec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *