Rohlíčky na sv. Martina můžete péct jak z kynutého těsta, tak ze smetanového. Jelikož to kynuté si pro vás suším na příští rok (ten recept, ne to těsto), představím vám dnes recept na nekynuté smetanové rohlíčky. Jsou neméně lahodné a vystačíte si jen se třemi surovinami. Martinské rohlíčky se tradičně plní dvěma náplněmi. Ořechovou a makovou. Recept na jejich přípravu pro vás mám taky. Jsou to mé vlastní recepty, na které jsem fakt pyšná. A jako bonus v tomto článku najdete i recept na kávovo-čokoládovou náplň podle Kateřiny Winterové. Ta s nimi plnila Bratislavké rohlíčky. Tak dost řečí, jdeme péct!

Co na rohlíčky potřebuji:
- 500 g bio špaldové hladké mouky
- 250 ml bio zakysané smetany
- 250 g másla od našich farmářů
- špetka kvalitní soli
Jak rohlíčky upeču:
Je to jednoduché, prostě vytáhněte máslo z lednice, ať trochu změkne. Pak ho rozpatlejte v míse a přilijte zakysanou smetanu. Jestli nemáte rádi její nakyslou chuť, můžete použít i smetanu ke šlehání. To už ale bude o něco větší kalorická bomba. Pak postupně přisypávejte mouku (funguje i pšeničná) a zpracovávejte těsto. Mělo by být pěkně táhlé, ale nemělo by se lepit. S těstem pracujte rychle, ať máslo neměkne příliš.
Potom si z něj vždy kus oddělejte a vyválejte z něj buď kulatou placku, nebo placku ve tvaru obdélníku. Placku rozdělte na několik cípů, které budou připomínat kornouty. Nahoře širší a dole tenoučké. Každý kornout pak potřete náplní, zahněte okraje širšího vrchu a srolujte. Nejtenčí spodní okraj obmotejte kolem rohlíčku a zahněte ho. S náplní nešetřete, ale pokud jí dáte do rohlíčků moc, může vytéct.
Mezitím si předehřejte troubu. Rohlíčky skládejte na plech vyložený pečícím papírem a potírejte je jedním rozšlehaným vajíčkem. Teď nechci, aby to vypadalo, že ten rum cpu všude, ale když to vejce zakápnete rumem, a teprve pak rohlíčky potřete, bude to bomba. Martinské podkovy pečte na 180 stupňů zhruba 20-30 minut. Záleží, jak výkonnou troubu máte. Hlídejte, aby rohlíčky byly vypečené dozlatova. Smetanové těsto krásně křupe, je křehké a vlhké. A teď ty náplně.
Náplně do rohlíčků:
Poměry náplní dohromady vystačí na více než jednu dávku. Když zkombinujete poměry na ořechovou a čokoládovou náplň, mělo by vám to vyjít akorát. Poměry na makovou náplň vystačí na celé těsto, záleží, jak budete při plnění štědří. No a když vám něco zbyde, použijte náplně na martinské koláče.
Maková náplň s povidly
- 100 g mletého máku
- 150-200 ml bio mléka
- 3-5 lžic švestkových povidel
- 2 bio třtinové skořicové cukry
Mák svařte v kastrůlku s mlékem. Ještě do horké směsi přidejte několik lžic povidel ze švestek a promíchejte, ať se povidla rozpustí. Nakonec dochuťte směs třtinovými skořicovými cukry. Nebo medem a špetkou skořice. Přidat můžete i citronovou kůru. Znovu promíchejte a nechte směs zchladnout.

Ořechová náplň s alkoholem
- 100 g másla
- 1 žloutek
- 1 lžíce likéru / rumu
- 120 g vlašských ořechů
- 80 g loupaných mandlí
- 50 g vanilkového cukru
V kastrůlku rozehřejte máslo. Postupně sbírejte pěnu. Až se máslo plně rozpustí, vmíchejte do něj namleté vlašské ořechy. Promíchejte a zakápněte lžící domácí ořechovky. Tu já vyrábím každoročně. Jestli ořechovku nemáte, přilije pár kapek Amaretta. Anebo můžeme konečně upéct něco bez alkoholu, že. Na závěr vmíchejte mandle. Můžete použít mandlovou moučku, mleté mandle, ale i kousky celých mandlí.

Kávová náplň podle Herbáře
- 100 g hořké čokolády
- 40 ml horké kávy
- 100 g másla
- 2 lžíce medu
Čokoládu dle vašeho výběru (mléčná, hořká, na vaření) nastrouhejte do mísy a zalijte ji horkým espressem. Čokoláda krásně povolí. Přidejte zhruba 100 g změklého másla a dobře promíchejte. Směs můžete dosladit medem. Pokud by náplň byla moc řídká, zahustěte ji strouhaným perníkem.

Jak rohlíčky vznikly?
Proč se vlastně pečou rohlíčky? Vychází to z dávné tradice spjaté s kým jiným, než se svatým Martinem. Existují dokonce hned dvě legendy o původu této tradice. Možná jsou pravdivé obě, možná ani jedna. V té první hraje důležitou roli Martinův bělouš. To přece víte, že Martin jezdí na bílém koni. Podle pranostik s sebou vždy přivážel první sníh. To už v posledních letech bohužel neplatí. Škoda. Ale k těm rohlíčkům.
Běloušovy podkovy
Na svém bělouši Martin prý kdysi přijel do velmi zchudlého města, kde si lidé nemohli dovolit upéct ani obyčejné bílé pečivo. Martin projel celým městem, křížem, krážem, a jeho krásný bílý kůň za sebou zanechával své podkovy. Jak to souvisí s rohlíčky? Podle legendy začaly děti podkovy sbírat a hle, z podkov se staly rohlíčky, které nasytily celé město! Poetické. A hlavně hodné světce, kterým Martin byl.
Nevlastní matka
V druhé legendě se praví, že Martinova nevlastní matka pekla na jeho svátek koláče. Na dobré vztahy ale zapomeňte. Nepekla je z lásky, nýbrž z vypočítavosti. Normálně chtěla Martina otrávit. A tak do jednoho koláče dala jed a tento koláč ohnula, takže svým tvarem najednou připomínal podkovu. Zatopila v peci a uložila do ní koláče. Jakmile je ale vytáhla, s údivem zjistila, že jsou zatočené všechny. Zásah vyšší moci? No, asi vám došlo, že její pokus nevyšel, takže Martin může dál vesele jezdit na svém bělouši po našich krajích a my na jeho počest dál pečeme rohlíčky. Třeba letos přiveze i tu bílou peřinu.


Ahoj, já jsem Barča, miluju přírodu, píšu pro vás články, tvořím nové recepty a dělám to, co mě baví 🙂