Recept: Rakytníková limonáda za studena

  • Barča 

Dnes tu máme další recept na limonádu. Opět vyrobenou za studena. Protože tento způsob výroby mám nejraději. Hlavně proto, že ve výrobcích uchovává všechny zdraví prospěšné živiny. Rakytníková limča je tak velmi chutným způsobem, jak do těla dostat vitamíny. Že nemáte rádi rakytník? Dejte jí šanci. Dokonce i má sestra, která rakytník nemůže ani vidět, si ji oblíbila. Chutná jako speciální oranžáda.

rakytník

Kyselé oranžové bobule rakytníku jsou plné vitamínů. Patří k největším zdrojům vitamínu C, jsou ale nabité spoustou dalších vitamínů, například vitamíny A, E, K, P a dokonce i vitamínem D. V rakytníku najdete také nenasycené mastné kyseliny, včetně vzácné omega 7 kyseliny, která se v přírodě moc nevyskytuje. Rakytník je prostě zdravotní bomba, která vás vždycky postaví na nohy.

  • 500 g rakytníku
  • 3 bio citrony
  • 1 l vody
  • 200 g bio třtinového cukru

Rakytník se dost obtížně sklízí a následně také dost těžko zpracovává. Ověřený trik, jak si ulehčit práci, je nastříhat větvičky rakytníku zahradními nůžkami, uložit je do mrazničky a nechat je tam přemrznout. Potom už stačí jen sklepat plody a je to. Pokud chcete rakytník použít čerstvý, opatrně oberte kuličky z větví. Trvá to déle a trochu to píchá. Konec konců výroba domácí limonády není práce pro slečinky.

Až budete mít rakytník obraný, odšťavněte ho. To je ta nejlepší možnost, protože v tekutině zůstane také dužina. Pokud odšťavňovač nemáte, mám pro vás jiný postup. Jde v podstatě o takové macerování podobné tomu, jako když jsme vyráběli třeba zázvorovou limonádu za studena. Jak na to?

Rakytník rozmixujte ponorným mixérem, vznikne vám taková kašička. K té přilijte litr vody a vymačkejte do ní šťávu ze tří citronů. Ty můžete buď vymačkat do směsi a nechat šťávu z nich macerovat spolu s rakytníkem. Nebo je přidejte až na konci spolu s cukrem. Každopádně dejte rakytníkovou kašičku do lednice (nejlépe v hrnci s pokličkou) a nechte ji tam 2 dny.

Nakonec přeceďte rakytník přes plátýnko a dobře všechny bobulky vymačkejte, ať pustí veškerou šťávu. Pak přidejte citrony, pokud jste tak už neučinili předtím, a také přisypte třtinový cukr. Celou směs velmi dobře promíchejte. Míchejte tak dlouho, než se cukr rozpustí. To může chvíli trvat, protože vyrábíme limonádu za studena. Tak pěkně míchejte a pak limču nalijte do předem sterilovaných sklenic, aby vám vydržela co nejdéle. A uložte ji do lednice. U nás doma se ale stejně vždy hned vypije.

Rakytníková limonáda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *