Seriál: Ekologické vánoční ozdoby na stromeček (1. díl)

  • Barča 

Předvánoční čas je mým nejoblíbenějším obdobím v roce. Přesto, že mé školkovské roky už jsou dávno pryč, těším se na advent úplně stejně jako tehdejší malá Barunka. S tím rozdílem, že si ho teď ještě mnohem víc užívám. Abyste si ho užili i vy, chystáme pro vás spoustu článků a inspirací a doufáme, že vám zpříjemní předvánoční shon, který může být pro někoho stresující. Například každou adventní sobotu se můžete těšit na jeden díl seriálu, v němž si společně vyrobíme domácí ekologické ozdoby nejen na stromeček. Dnes začneme ozdobami, které zvládne vyrobit úplně každý a které nic nestojí.

šišky
  • šišky
  • lepicí pistoli
  • stužky, krajky
  • slámu nebo provázek
  • držátka na svíčky

Nejdřív se musíte, stejně jako já, vydat na sběr šišek do přírody. Zároveň pěkně vymrznete a doplníte do plic čerstvý kyslík, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou. Šišky sbírejte dle libosti, jaké se vám líbí, takové vezměte. Nejlepší jsou ty střední velikosti, protože mají nejširší využití. Můžete z nich vyrobit závěsné ozdoby na stromeček, použít je jako dekoraci na adventní věnec, nebo si z nich vyrobit věnec na dveře. Ty nejmladší šišky neotrhávejte, jsou to ještě miminka, tak je nechte pěkně dorůst. Vyhněte se také sběru starých šišek, které jsou prožrané nebo vypadají „nemocně“. Ty by vám dlouho nevydržely.

Až nasbíráte dostatek šišek, přichází druhý krok. Ten mám já moc ráda, protože vždy krásně rozvoní celý být. Šišky vyskládejte na pekáček vyložený pečícím papírem a dejte je do trouby sušit / péct na max. 60 stupňů na několik hodin. Během pečení se ze šišek uvolňuje vůně pryskyřice a najednou jsou Vánoce ve vzduchu, ať chcete nebo ne. Proč se šišky suší? Protože se díky tomu krásně otevřou. Jako květ.

šišky

Šišky poslouží jako krásná, levná a hlavně naprosto přírodní dekorace vašeho vánočního stromku. Já budu letos zdobit stromeček ekologicky, bez plastových ozdob a řetězů. Samozřejmě chápu, že s nimi je stromeček barevnější, a taky je doma máme, ale letos bych se chtěla vrátit k tradičnímu zdobení. Tak, jak zdobili naše předci. Kromě vlastnoručně vyrobených ozdob už mám nakoupené také ozdoby ze slámy. Jedny z nejhezčích vyrábí manželé Kratochvílovi. (Jo a taky chovají ovce a kozy. Prostě dreamlife.)

Dalšími ekologickými ozdobami jsou například skleněné ozdoby, které jsou moc krásné. Úplně z nich číší ten zimní chlad, co k Vánocům patří. Takže jestli letos chcete zdobit taky po starodávnu, nezapomeňte sledovat naše sociální sítě (FB, IG), ať vám neunikne žádný díl tohoto seriálu. A teď zpátky k šiškám. Opravdu krásnou a okatou dekorací jsou šišky přilepené na držák na svíčky. Díky tomu vypadají, jakoby na stromku opravdu rostly. Držákem na svíčky myslím tohle. Jestli je nemáte, dají se snadno dokoupit. Z držáku nejprve ohněte hroty, které drží svíčku. Jde to snadno, ohýbají se lehce. Pak už jen stačí tavná pistole, se kterou šišku přilepíte na držák a je to. Dekorace hotová. Skoro jako byste byli v lese.

šišky

Pokud chcete šiškami ozdobit nejen stromeček, vyrobte si z nich závěsné dekorace. Ty můžete pověsit kamkoliv. Jednoduše rozpečené šišky ozdobte mašličkou. Dá se použít stužka, krajka, ale i lýko. Záleží jen na vaší fantazii. Ozdobenou šišku pak obvažte provázkem nebo slámou. První variantou je udělat smyčku přes jeden „zub“ šišky horem, slámu přetočit a pak udělat smyčku na druhé straně přes další „zub“ šišky. Nebo můžete zvolit jednodušší variantu, která bude konec konců i lépe viset. Na spod šišky přilepte lepicí pistolí hotovou smyčku. Je dobré ji ještě překrýt mašličkou. Ať není vidět lepidlo.

Šišky se samozřejmě dají ozdobit i dalšími způsoby. Můžete je nabarvit barvami nebo přestříkat barevnými spreji. K Vánocům ladí zlatá a stříbrná. Klidně přidejte i třpytky. Jestli chcete zůstat věrní myšlence přírodního vzhledu stromku, mám pro vás super tip. Kupte si takzvaný sníh ve spreji. Běžte s ním ven (nebo otevřete okno) a přestříkejte s ním šišky. Pozor, sprej samozřejmě stříká i mimo, tak si dejte pod šišky nějakou starou hadru nebo papír. Šišky s umělým sněhem vypadají kouzelně. Já jsem šišky nestříkala, ale možná umělý sníh použiju na pár větviček chvojí. To je taky pěkné. Ale spíš budu doufat, že letos konečně napadne ten pravý! Takové ty typicky bílé ladovské Vánoce bychom si asi přáli všichni.

šišky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *