Strom roku 2020: Hlasujte pro svého favorita

  • Barča 

Každoroční anketa se pomalu blíží ke svému konci. Já už mám odhlasováno, co vy? Nebo jste o této soutěži ještě neslyšeli? O titul se v ní pere 12 finalistů a všichni jsou to fešáci! Svým hlasem navíc podpoříte výsadbu nových stromů. Tomu, jak celá soutěž probíhá, jsem věnovala dnešní článek. Protože věřím, že stromy si naši pozornost zaslouží.

Strom roku

Celý projekt pochází od nás, z moravské metropole. Začalo to symbolicky na začátku nového milénia. V roce 2000 proběhla první anketa, tehdy se ale ještě hlasovalo jen na Brněnsku. O dva roky později už se projekt rozrostl na celostátní úroveň. A od té doby se mezi vítězi vystřídaly dřeviny ze všech krajů. Strom roku ale není jen o výběru nejhezčího stromu. Jeho hlavní myšlenkou je spojení člověka s přírodou. A to je podle mě super.

Do ankety mohou stromy nominovat jednotlivci nebo spolky a sdružení. Své návrhy podávají lidé od prvního jarního dne (21. března) až do konce dubna. V květnu vybere odborná porota 12 finalistů. O vítězi rozhoduje veřejnost. Hlasování probíhá online od června a letos končí 11. října. Vyhlášení ankety proběhne 20. října na Den stromů.

Stromy porota hodnotí nejen podle vzhledu a stáří (na rozdíl od klasické Miss zde platí, čím starší, tím lepší), ale také podle příběhu, který s sebou vybraný strom nese. V letošním ročníku najdete například tisíciletou lípu, poslední přeživší strom z bývalého školního parčíku, který musel ustoupit silničnímu průtahu, nebo strom, v jehož kotlině je vysvěcená zvonička. Všechny vybrané stromy ale mají své kouzlo.

Každý hlas má hodnotu 30 korun. Hlasovat můžete prostřednictvím DMS nebo přes platební bránu. Třicet korun je minimální částka, můžete ale přispět i více. Hlasování není omezené. A kam vaše peníze poputují? Na dobrou věc. Většina peněz, konkrétně 70 % z částky, je věnována na nákup a výsadbu nových stromů. Výsadba probíhá v rámci projektu Sázíme budoucnost, do kterého se může zapojit každý.

Kromě Stromu roku uděluje organizátor ankety, Nadace Partnerství, také titul Strom hrdina. K čemu slouží? Tento titul má zvýšit povědomí o  nepříznivých podmínkách, které ohrožují život stromů. Stromem hrdinou se proto stávají dřeviny přežívající navzdory okolním hrozbám.

Teď už víte, jak celá soutěž probíhá, i to, že prostřednictvím svého hlasu můžete přispět k zelenějšímu Česku. Tak mrkněte na seznam finalistů, třeba zjistíte, že je tam i strom z vašeho okolí.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *