Slovo detox patří na Googlu k velmi často vyhledávaným dotazům. Mezi internetovými tipy na účinnou detoxikaci organismu se objevují také kúry spojené s užíváním černého uhlí. Zevní očista rostlinným uhlím neškodí. Vnitřní by vám ale zdravotní potíže způsobit mohla. Proč? Dočtete se u nás.
Černé uhlí má detoxikovat jen při infekcích
Ano, tmavé pilulky sice slouží k pročištění těla, platí to ale jen v případě, že to akutně potřebujete. Uhlí na sebe navazuje bakterie a toxiny a odvádí je z těla pryč. Pokud vás tedy trápí zažívací potíže nebo máte otravu jídlem, tablety vám pomůžou. Samozřejmě při správném dávkování. Pokud vás ale nic netrápí, může vám takzvaný detox střev černým uhlím naopak uškodit. Jeho neindikovaným užíváním si narušíte přirozenou střevní mikroflóru, která je pro naše zdraví velmi důležitá.
Rizika spojená s užíváním rostlinného uhlí
Dalším problémem je fakt, že lidé s citlivějším žaludkem mohou po konzumaci černého uhlí zvracet. Také byste měli vědět, že při užití rostlinných tabletek může dojít k zácpě. Proto se uhlí používá při průjmech. Pokud jste ale zdraví, není důvod užívat tablety jako doplněk stravy. K tomu určené nejsou. Velký pozor si musí dávat všichni, kdo užívají jakékoliv léky (a to včetně antikoncepce). Černé uhlí totiž potlačuje správné vstřebávání léků do těla a tím významně snižuje jejich účinnost.
Jak vypadá zdravá detoxikace
Pokud hledáte zdravý způsob detoxu, nebude pro vás kůra spojená s černým uhlím to pravé ořechové. Každá tělní očista by měla spočívat v celkové a dlouhodobé úpravě životního stylu. V omezení příjmu nezdravých potravin. V pití čisté vody. V pohybu. V mentální očistě. V kvalitním spánku. Ve správném hlubokém dechu. Nebo můžete přirozenou detoxikaci těla podpořit masáží či baňkováním.
Málokdo navíc ví, že naše tělo se detoxikuje přirozeně každý den samo. Představa, že budu týden pít jen zeleninové šťávy a mé tělo se naprosto vyčistí a vyzdraví, je proto mylná. O detoxikacích, výživových doplňcích a zdravém stravování podrobně mluvil v nedávném rozhovoru odborník na výživu a spoluzakladatel institutu moderní výživy Lukáš Roubík.
Černá kosmetika problém není, naopak
Uhlí na sebe dokáže natahovat toxiny jak uvnitř těla, tak zvenčí. Často se proto používá v pleťových maskách i v dalších kosmetických výrobcích určených k čištění pleti. Kromě toxických látek odvádí uhlí z těla také přebytečný maz. Z toho důvodu se běžně přidává do šamponů pro mastné vlasy. Kosmetických výrobků s černým uhlím se tedy bát nemusíte, vždy ale ověřujte kvalitu produktů.
Zuby nevybělí
Někteří influenceři na sociálních sítích radí bělit si zuby s pomocí uhlí. Na tento trend velmi rychle zareagovali i výrobci, takže pasty s obsahem této suroviny jsou na trhu snadno k dostání. Reklama funguje, s výsledky už je to horší. Proč? Přímý účinek černého uhlí na bělejší chrup nikdy prokázán nebyl.
Drobný výsledek v zrcadle můžete zpozorovat jen v případě, že si čistíte zuby přímo práškem z černého uhlí. Kousky uhlí totiž obrušují zubní sklovinu. Jde tedy o mechanické bělení, což není úplně ideální. Pasty s černým uhlím už v sobě ale žádné kousky neobsahují, proto jsou spíše obchodním trikem.
Pokud si chcete zuby bělit doma sami, zeptejte se raději svého zubaře, ať vám poradí jakou péči zvolit. Předejdete tak nevratnému poškození skloviny, které mohou některé homemade tipy způsobit. Klasický příklad za všechny: citronová šťáva se sodou. To nezkoušejte. Už brzy si ale s námi budete moci vyrobit domácí bylinkovou ústní vodu podle osvědčeného receptu. A hlavně bez rizik.
Ahoj, já jsem Barča, miluju přírodu, píšu pro vás články, tvořím nové recepty a dělám to, co mě baví 🙂