Baňkování: Úleva od bolesti i detoxikace těla

  • Barča 

Zrovna dnes jsem si v diáři smutně škrtala návštěvu mé milé paní masérky. Už to bude měsíc, co jsem byla na baňkách naposledy. A bohužel si asi ještě chvíli na další návštěvu počkám. Poprvé jsem na baňkování byla asi před třemi, možná i více lety. Už ani nevím. Co ale vím určitě, že jsem si od té doby tuto tisíce let starou metodu naprosto zamilovala. Je sice trochu bolestivá, ale nic moje záda neuvolní tak, jako právě baňky. Zajděte si na ně taky. Teď to kvůli současné situaci nepůjde, ale můžete si baňkování přidat na seznam To-Do after covid. A abyste se do té doby nenudili, můžete si zatím přečíst náš nový článek.

Celá metoda spočívá v tom, že se na záda přikládají jednotlivé baňky. Baňky mohou být plastové nebo skleněné. Já jsem samozřejmě pro ty skleněné, mrk. V každé baňce se během masáže vytváří podtlak. Ten vzniká po shoření kyslíku. Kromě baněk proto maséři potřebují také kahan, aby vzňali menší ohýnek. Každá baňka pak nasaje kousek kůže a podkoží, čímž rozproudí průtok krve a také ji pročistí.

Baňky mohou na zádech zůstat nepřetržitě několik minut, nebo je může masér průběžně předělávat na různé části zad. Od krku až po zadek. To už závisí na typu baňkování. Obecně se dělí na tři typy, tady jsou:

Tohle je, řekněme, nejméně bolestivý způsob baňkování. Často se používá jen jako doplněk klasické masáže. Masáž jednou baňkou probíhá tak, že masér /masérka baňkou přejíždí po různých částech těla, a díky tomu se dané oblasti výrazně prokrvují. Toto prokrvení prostřednictvím baněk je mnohem hlubší než pouhé masírování prsty nebo dlaněmi.

Při suchém sázení se baňky zahřívají s pomocí horkého vosku a poté se přikládají na tělo a nechávají se na něm několik minut působit. Během působení baněk dochází k již zmíněnému podtlaku, který vyvolává krátkodobou bolest. Po suchém baňkování zůstávají na těle červeno-fialové kruhy (něco jako modřiny). Tyto „modřiny“ vydrží na těle někdy až týden. Nelekejte se jich, vznikly v důsledku místního prokrvení. A taky jsou znakem toho, že se z vašeho těla odplavili toxiny. Čím tmavší kruhy jsou, tím zanesenější tělo před masáží bylo. Odplavování toxinů je důvodem, proč se baňkování uvádí jako významná podpora přirozené detoxikace organismu, kterou naše tělo samo provádí každý den.

Tento typ baňkování se v dnešní době již nepoužívá, alespoň ne u nás. V jiných částech světa možná ano. Jde o to, že se na kůži nasadí pijavice (fuj). Až se pijavice nacucla krví a odpadla, přiložila se na toto místo baňka. Ve středověku byla tato metoda velmi populární a souvisela se známým pouštěním žilou. Tehdy tak lékaři léčili všechny možné zdravotní potíže. No, buďme rádi, že doba pokročila.

Baňkování pomáhá především odstraňovat svalové křeče a svalovou ztuhlost (To můžu potvrdit!). Právě od ztuhlosti vám baňky pomohou nejlépe. Spolu s těmito problémy pak často souvisí bolesti hlavy nebo bolesti kloubů, od kterých baňkování také ulevuje. Navíc dokáže efektivně stimulovat lymfatický systém, který je klíčový pro správně fungující imunitní systém. Jaké další tělesné neduhy mohou baňky odstranit?

  • ztuhlé svaly
  • bolavé klouby
  • zpomalená lymfa
  • otoky končetin
  • celulitida
  • špatná krevní cirkulace
  • akutními záněty
  • poruchou krevní srážlivosti
  • puchýři, ekzémy, plísněmi, bradavicemi
  • artritidou (i po ukončení léčby)
  • nebo pokud vám baňky váš lékař zakáže

Po baňkování dodržujte klidový režim. Pár dní spíše odpočívejte a vyhněte se sportovním aktivitám. Jógu si ale zacvičit můžete. Hluboký jógový dech vám pomůže dokončit proces tělesného uvolňování a budete se pak cítit skvěle! A nezapomeňte hodně pít. Čistou vodu. Díky ní se zbytky toxinů z těla odplaví rychleji. A ještě jedno uklidnění pro začátečníky: Kdybyste se první den, dva cítili trochu malátní, zůstaňte v klidu. Přejde to. Je to jen reakce těla na něco, na co není zvyklé. Jakmile začnete na baňky chodit pravidelně, tato reakce zmizí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *