5 tipů, které rozproudí váš lymfatický systém

  • Barča 

Tak schválně, kdy jste o lymfatickém systému slyšeli naposledy? Na základce? Na střední? Lymfa je v očích veřejnosti tak trochu přehlížená tekutina. Přitom je stejně důležitá jako krev. Proč, to si povíme níže. A teď druhá věc. Jelikož spousta lidí se vůbec nezamýšlí nad tím, že nějakou lymfu v těle má, tak logicky netuší, že jejich lymfatický systém může být znečištěný a zpomalený. Proto jsme pro vás sepsali 5 tipů, jak můžete vy sami svůj lymfatický systém rozproudit, aby byl zase čistý a čiperný.

Lymfatický systém

Tato čirá tekutina proudí prakticky celým našim tělem kromě vlasů, nehtů a chrupavky. Nese v sobě bílé krvinky, proto je spojována se správnou funkcí imunitního systému. A proto když vaše tělo začíná bojovat s infekcí, můžete mít napuchlé mízní uzliny. Pro naše tělo je zdravý lymfatický systém velmi důležitý také z toho důvodu, že lymfa odstraňuje z těla toxiny, přebytečné tuky a další odpadní látky. Celý lymfatický systém se skládá z lymfatických uzlin a cév, ze sleziny, z mandlí a z brzlíku. Lymfatické uzliny najdete například v podpaží, v tříslech, na krku a také v podkolenních a loketních jamkách. Dobře proudící lymfa navíc dokáže zabránit otokům končetin a nadměrnému zavodňování. Jak poznáte, že je něco špatně?

  • Zdravá lymfa sice otokům zabraňuje, její špatné fungování ale naopak otoky způsobuje.
  • Zpomalená lymfa může zapříčinit zažívací potíže, nadváhu a zadržování vody v těle.
  • Při špatném toku lymfy někdy dochází k bolestem hlavy a k chronické únavě.
  • Mezi další projevy patří také kožní problémy, bolesti kloubů a časté záněty dutin.

Lymfu nejlépe rozproudí svižná chůze na čerstvém vzduchu. Při chůzi totiž aktivně zapojujete ruce i nohy, a tím stimulujete uzliny v podkolenních a loketních jamkách. Lymfa tak může proudit celým tělem. Rychlá chůze je jedním z nejlepších způsobů, jak posílit správný tok této bezbarvé tekutiny.

Pravidelné cvičení je pro udržení zdravého lymfatického systému nezbytné. Na lymfu jsou nejlepší pomalé, protahovací cviky, které pomáhají uvolnit cévy, takže tekutina v nich může lépe kolovat. Ideální jsou také obrácené pozice, tedy cviky při kterých máte dolní končetiny výše než hlavu. Například svíčka. Tu si určitě z tělocviku pamatujete. A pokud vám nešla, tak si aspoň u televize dejte nohy nahoru.

Já osobně preferuji jógu, mám i jednu oblíbenou sestavu. Jmenuje se sice Jógou proti celulitidě, ale je zaměřená právě na rozproudění lymfatického systému. Celulitida totiž patří k dalším projevům znečištěné a zpomalené lymfy. Taková lymfa neodvádí z těla toxiny a přebytečné tuky tak, jak má, a ty se pak hromadí pod kůží a způsobují u žen velmi nepopulární pomerančovou kůži.

Abyste zrychlili průtok lymfy a tím podpořili odvádění toxinů z těla, zařaďte do svého denního režimu dýchací cvičení. Pokud ještě neumíte plný jógový dech, doporučuji se ho s námi naučit. Kdyby to bylo na vás ze začátku moc náročné, začněte s klasickým hlubokým nádechem a výdechem. Toto cvičení několikrát opakujte a dech skutečně prociťte. Hluboký dech dokáže usnadnit transport nežádoucích látek z cév do jater, které slouží jako takzvaná „čistička“ našeho organismu. Zdraví svých jater můžete jednou za čas podpořit krátkou kůrou, během které se užívá ostropestřec mariánský. Zázračná to bylinka!

Tuto metodu jsem objevila poměrně nedávno, ale funguje bezvadně. Prostě si kupte v drogerii masážní kartáč a kartáčujte s ním svou pokožku na sucho. Můžete to dělat kdykoliv. Když ležíte v posteli, když sedíte na gauči. Jednak je to příjemná masáž, jednak pomáháte zprůchodnit své lymfatické cévy. A taky odstraňujete z pokožky odumřelé buňky. Takže budete krásní.

Kartáčování by mělo trvat minimálně 10 minut, aby mělo skutečný efekt. Provádějte ho krouživými pohyby odspodu nahoru. Pokud byste měli pocit vysušené pokožky, namažte se pak tělovým mlékem. Podobně můžete lymfu povzbuzovat i „na mokro“. Jen místo kartáče použijte ve sprše lufu. A k tomu třeba peeling.

Navážeme na minulý odstavec. Dalším tipem je střídání teplé a studené vody ve sprše. Sice vám proteče trochu víc vody, ale párkrát to zkuste. Pomáhá to. Princip je takový, že alespoň půl minuty na sebe pouštíte hodně teplou vodu a pak zase hodně studenou. Jaký to má smysl?

Působením horké vody se cévy roztahují. Působením studené vody se naopak stahují. Tím cévy trénujete a rozpumpováváte v nich lymfu. Pokud ovšem trpíte na kardiovaskulární onemocnění, raději tuto terapii nezkoušejte. A vyhnout by se jí pro jistotu měly i těhotné ženy.

Existuje samozřejmě mnoho dalších tipů, které můžete vyzkoušet. Já jsem vybrala ty, které se nejvíce osvědčily mně. Určitě chci ještě zmínit velmi důležitou roli pitného režimu. Musíte pít dostatek čisté vody a také teplé nápoje, ideálně bylinkové čaje na podporu lymfatického systému (třeba z petržele, kopřivy nebo pampelišky). Nezapomínejte kontrolovat svůj jídelníček, strava by měla být sezónní a čerstvá. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám, nezdravým rafinovaným tukům a většímu množství soli a cukru. Při očistě organismu spojenou s péčí o lymfatický systém dobře zabírá česnek, ze kterého jsme nedávno vyráběli tinkturu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *