Přehled: Čakry v těle a jejich význam

 • Barča 

Určitě jste o nich již někdy slyšeli. Víte, ale kolik jich je? Jaký je jejich význam? A kde se nachází? Tomu všemu věnujeme dnešní článek, ve kterém vás seznámíme se všemi 7 základními čakrami a vysvětlíme vám, k čemu slouží. No, možná si nejdřív uvařte kafe, bude to dnes trochu delší. Jdeme na to.

čakry

Harmonizace všech čaker je pro naše tělo velmi důležitá. Proč? Celý Vesmír je tvořen energií, která nepřetržitě proudí kolem nás i v nás samotných. To znamená, že jsme neustále propojeni se svým okolím. Konkrétně přebíráme okolní energii a zase ji posíláme zpět. Energie vstupuje do našeho těla temenní čakrou (korunou) a prochází levou stranu těla podél páteře až do kořenové čakry. Z ní potom putuje po pravé straně zpět do temenní čakry a zase z těla ven. Mezitím však stihne zásobit celé naše tělo. To energii vstřebává přes nervová zakončení a přes jednotlivé orgány.

Pokud energie neproudí všemi 7 základními čakrami = 7 energetickými centry, nastává problém, který může vyústit až v onemocnění. V ideálním stavu by měla energie naším tělem proudit rovnoměrně, ani příliš pomalu, ani příliš rychle, a rozhodně by neměla být blokována. Kýženého stavu jde dosáhnout různými technikami, obvykle spojenými s dýcháním, se cvičením nebo s pohybem venku.

A teď samotné představení jednotlivých čaker:

Najdeme ji mezi pohlavními orgány a konečníkem, hned na spodním konci páteře. Tato čakra v těle vyvolává pocit bezpečí a slouží k uzemnění organismu. Je spojená se zemí, s přírodou. Nejlepší způsob, jak tuto čakru otevřít, pokud se zablokuje, je dlouhodobý pobyt v přírodě a spojení se zemí. Klidně se můžete hrabat v hlíně na zahradě, chodit po lese a sbírat houby, je to na vás. Dalším způsobem, jak špatně fungující čakru „vyléčit“, může být cvičení jógy a meditování. Jóga a meditace pomáhají s otevřením všech čaker. Tak si toto dynamické duo dobře zapamatujte.

Kromě uzemnění přispívá kořenová čakra k celkové stabilitě v našem životě. Představte si ji jako základní stavební kámen, který drží vše ostatní pohromadě. Pokud ovšem kořenovou čakrou neproudí energie správně, může dojít ke zdravotním problémům jako jsou: bolest dolní části zad, zácpa, problémy s konečníkem, křečové žíly, zadržování vody v těle, impotence, deprese nebo přetrvávající pocit úzkosti.

 • barva: červená /rudá
 • element: země
 • smysly: čich
 • aromaterapie: cer, hřebíček
kořenová čakra

Druhé centrum energie v těle dohlíží na naše emoce. Je velmi úzce spojeno s naší sexualitou a kreativitou. (Kreativitou obecně, nejen v posteli.) Nachází se v podbřišku, tudíž výrazně ovlivňuje schopnost mužů zplodit dítě. Ženám pak sakrální centrum energie pomáhá při porodu. Při jejím dlouhodobém zablokování může dojít k problémům spojenými s pohlavními orgány, k neplodnosti, k infekcím močových cest, k ledvinovým onemocněním, ke snížení sexuálního apetitu, ale také k problémům se střevy. Tak pozor na to.

Sakrální čakra zodpovídá jak za naše sexuální prožitky, tak za všechny ostatní. Probouzí v těle živoucí energii, která proudí celým organismem a výrazně se podílí na osobní síle a tvůrčí kreativitě. Lidé, jež se úspěšně živí kreativními profesemi, se tak o tuto čakru obávat nemusí. Pokud však dojde k jejímu zablokování, zaměřte se na prožitek ze svého života. Naučte se více radovat a tvořit, ať už se jedná o tvoření v dílně, v kuchyni nebo kdekoli jinde. A nezapomeňte si užívat hezké chvíle se svou drahou polovičkou, ty vaše druhá čakra obzvlášť ocení. Uvědomění si a přijetí své vlastní intimity je pro naši energii zásadní.

 • barva: oranžová
 • element: voda
 • smysly: chuť
 • aromaterapie: ylang-ylang, santal
sakrální čakra

Solar-Plexus a její energii bychom se měli naučit vnímat z mnoha důvodů. Především proto, že hraje prim v našem sebevědomí. To, jak věříme sami sobě, jak se vnímáme, jak jsme schopni využívat svou vnitřní sílu, to všechno se odvíjí od toho, jestli naše energie správně proudí naší třetí čakrou. Díky třetímu centru energie jsme také schopni uskutečňovat osobní transformaci a posouvat se kupředu.

Třetí čakru najdeme mezi pupkem a hrudní kostí. Solar znamená sluneční, což zosobňuje sílu. Sílu rozhodovat se i sílu uplatňovat svůj potenciál naplno. Při jejím zablokování pomáhá pobyt na slunci (neříká se jí sluneční pro nic za nic) a samozřejmě cílená práce na svém sebevědomí. Najděte si jednu věc, ve které jste dobří, věnujte se jí a chvalte se pokaždé, když se vám povede. Díky vědomému otevírání třetí čakry předejte potížím, kterými mohou být zažívací poruchy, poruchy příjmu potravy, cukrovka, obezita, akné nebo psychické problémy, z nichž nejčastěji dochází k úzkosti a nespavosti.

 • barva: žlutá / zlatá
 • element: oheň
 • smysly: zrak
 • aromaterapie: levandule, rozmarýn
solar plexus

Čtvrtá čakra navazuje na třetí čakru v emocionální oblasti. Řídí všechno, co se týká lásky. Sebelásky, lásky k ostatním i takzvané nekonečné lásky, která zosobňuje naši spirituální stránku. Sídlí symbolicky v oblasti srdce, ve středu hrudního kuše. Pokud je čtvrté energetické centrum zablokované, projevuje se to zejména v naší neschopnosti navázat vztahy. Ať už se sebou, nebo s ostatními. Tato neschopnost se někdy odráží i na našem zdravotním stavu v podobě dýchacích potíží, zvýšeného pocitu osamění, beznaděje a smutku. Lidé, kteří mají čtvrté centrum uzavřené často žárlí a často je pobolívá horní část zad.

Každá čakra se dá ale probudit. Jak jsem již psala, vedenými meditacemi a speciální sestavou jógy nikdy nic nezkazíte, naopak. Meditace i jógové hodiny najdete jednoduše na internetu. Vždy si ale nejprve ověřte, kdo obsah tvoří, protože v dnešní době můžeme chrlit videa na YT všichni. Nejvíce ze všeho přispěje k otevření čtvrté čakry probuzení vlastní sebelásky. Protože bez té to nejde, to mi věřte. A přesto tolika lidem schází. Tak se mějte rádi! Dalším krokem je pak výměna tohoto krásného citu s ostatními. Naučte se lásku dávat i přijímat. V duchovní i fyzické rovině. To je základ úspěchu.

 • barva: zelená
 • element: vzduch
 • smysly: hmat
 • aromaterapie: růže
srdeční čakra

Krční čakra ovlivňuje naše komunikační dovednosti. Tak, jak z hrdla vychází hlas, tak v něm sídlí i pátá čakra. Energie, která projde krčním energetickým centrem, podpoří schopnost vyjádřit se. Vyjádřit se navenek i dovnitř sebe sama. Díky ní víme, kdy mluvit a kdy mlčet. Díky ní buď umíme komunikovat se svým okolím. A ještě důležitá věc: Právě v tomto centru dochází k celkovému energetickému sladění.

Zablokování krční čakry může přinést problémy. Jaké? Bývají to zejména problémy s nosem (třeba syndrom ucpaných dutin, to možná znáte, to je sviňa), dále může jít o potíže se sluchem, se štítnou žlázou, onemocnět mohou i vaše hlasivky. Bolest v krku je jednoznačný signál zpomalení proudu energie krčním centrem. Z psychických jevů se projevuje na člověku nervozita a strach. Jak čakru znovu otevřít? Pokuste se otevřít svému okolí a vyjádřit to, co doopravdy cítíte. Nezamlčujte své pocity. Vypovídejte se z nich. Anebo se z nich vyzpívejte. Až to teda ty hlasivky dovolí. A dýchejte, zhluboka.

 • barva: modrá, stříbrná
 • element: éter
 • smysly: sluch
 • aromaterapie: šalvěj, eukalyptus
krční čakra

Ano, třetí oko. Opravdu ho máme. Představte si, že sídlí v oblasti našeho čela a umožňuje nám vidět věci, které nejsou viditelné v 3D realitě kolem nás. Pokud je tato čakra otevřená, využijeme ji při vizualizacích a meditacích. Dokáže nás zavést do spirituálního světa a zodpovídá za naši intuici. Konec konců je k ní přirazený takzvaný šestý smysl neboli vnímání událostí mimo náš časoprostor. Určitě jste to už někdo zažili. Intuici. Ten pocit, že něco víte, ale nedokážete si vysvětlit, jak to víte. Déjà vu. V těchto chvílích proudí vaše tělesná energie šestým centrem. A vy vnímáte svůj šestý smysl.

Co dělat, když se šesté centrum zablokuje? Kromě meditace, která je při probouzení této čakry velmi účinná, se doporučuje také proces probouzení své intuice. To se provádí například pomocí intuitivního psaní, malování a dokonce i s pomocí intuitivního tance. Tato cvičení by vás měla naučit vnímat signály vlastního těla. To je první krok. Druhým krokem je napojit se na své okolí a vnímat signály vnější. Jak již jméno napovídá, potíže, které mohou vzniknout v důsledku uzavření čakry, jsou spojené s očima. Pak také s páteří, může dojít k migrénám, k neurologickým poruchám a v krajním případě i k halucinacím.

 • barva: fialová / tmavě modrá
 • element: —
 • smysly: nadsmyslové vnímání
 • aromaterapie: máta peprná, jasmín
třetí oko

Poslední, korunní čakra, je vskutku královnou všech našich energetických center. Představuje nejvyšší propojení našeho ducha s duchovnem. Ztělesňuje naše vyšší já. Spojuje nás s Vesmírem. (To si, prosím, nepředstavujte nijak kosmicky. Vesmír je v podstatě vše kolem nás, jde jen o to, jak to nazveme. Jako na Mars vás sama neteleportuje.) Nachází se na temeni hlavy. A co obvykle sedí na temeni hlavy? Královská koruna. Symbolika všude. Vzhledem k tomu, že ji najdete na hlavě, ovlivňuje logicky náš mozek a celou nervovou soustavu. Pokud tedy se sedmou čakrou není něco v pořádku, může se to projevit čím?

Odpověď už si asi tipnete. Může se to projevit bolestí hlavy, neurologickými nemocemi, psychickými onemocněními (schizofrenie, demence atd.). A pozor si dejte na deprese. Ty jsou zrádné. Korunní čakra se opět nejlépe aktivuje pomocí meditace, zklidněním a nalezením svého vnitřního já. Probouzení sedmé čakry ideálně propojte s probouzením všech ostatních čaker. Tak směle do toho.

 • barva: bílá
 • element: —
 • smysly: čisté bytí
 • aromaterapie: lotos
korunní čakra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *