Čím krmit ptactvo v zimě?

Pokud patříte mezi milovníky zvířat a procházek v přírodě, určitě oceníte náš dnešní přehled, ve kterém popisujeme, čím krmit ptactvo v zimě. Dozvíte se, jak přilepšit kachnám a labutím, proč ptákům obecně škodí pečivo a také zjistíte, co nasypat malým ptáčkům do krmítka za vašim oknem.

kachny a labutě v zimě

Zatímco některá zvířata sůl potřebují, o ptácích se to říct nedá. Těm by mohla naopak uškodit. Proto se vždy vyhněte potravinám, které v sobě sůl obsahují. Pro vodní ptactvo je na dokrmování vhodný například hrášek. Pokud jim ho chcete dopřát, rozmrazte hrášek zmrazený, nebo uvařte hrách nasušený. Ovšem bez soli. Nikdy pak ptákům nenoste hrášek z konzervy. Ten je kvůli velkému množství láku solí přímo nasáklý.

Často nejde jen o samotnou sůl, ale o kombinaci více faktorů. Například u pečiva, kterému se budu věnovat detailněji níže, můžeme vypočítat mnoho důvodů, proč pro ptáky není vhodné. Jedním z nich je právě vysoký obsah soli, dalším pak průmyslové zpracování potraviny, na které ptactvo není zvyklé. (No, ono jíst balený chleba, který vydrží měsíc, není přirozené ani pro nás, jenže my jsme to akceptovali.)

Pokud už ptáci sůl pozřou, pak jsou na tom lépe ptáci vodní, kteří dokážou sůl ze svého těla vyloučit. Obzvlášť opatrní ale buďte při výběru krmiva do krmítek. Pro drobné ptáčky, kteří se jím krmí, představuje sůl velké nebezpečí, tak ať jim neublížíte.

Pečivo se nehodí na ptačí přikrmování z více důvodů. Začneme tím, že pro ptactvo představuje prázdné kalorie. Funguje to vlastně podobně jako u nás u lidí. Představte si, že sníte pytlík smažených brambůrek, které jsou plné sacharidů, zaženou pocit hladu, ale jejich výživová hodnota je nulová. No a to samé můžeme říct o pečivu hozeném ptákům na řece. Ti ho mají rádi tak, jako většina lidí má ráda smažené chipsy. Jenže my si rozumem dokážeme zdůvodnit, proč si tuto pochutinu odříct. To ptáci pochopitelně neumí, takže předhozené pečivo zbaští, nasytí se a už nehledají stravu, která jim dodá důležité živiny.

Krmivo bohaté na vitamíny a minerály přitom ptactvo v zimě potřebuje dvojnásob, aby přežilo. Oslabení ptáci se navíc snadněji stávají kořistí dravé zvěře. A to ani nemluvím o ptačích mláďatech, těm pečivo určitě neházejte! Proč? Pečivo by mohlo u ptačích mláďat způsobit defekty ve vývoji. Například deformaci peří nebo slabší kosti. Zdravotní problémy ale může pečivo způsobit i dospělým jedincům. V důsledku jeho nadměrné konzumace může u ptáků docházet k podvýživě (chybí jim ty živiny). Dále jim může pečivo poranit krk (to platí hlavně o starém a tvrdém pečivu) nebo vyvolat nadýmání.

Posledním důvodem, který zde chci určitě zmínit, je znečištění vodních toků. Možná si to neuvědomujete, ale pečivo, které ptáci nesezobnou, znečišťuje řeky, rybníky i jezera. Rozkládá se v nich, přispívá ke vzniku řas a přitahuje zvířata (třeba krysy), které u vodních ploch nemají co dělat a často tam škodí. Shrnuto, oblíbené ptačí příkrmy, rohlíky a chleba, nechte prostě od teď doma. Co vzít místo toho? Poradíme.

pečivo

Pro vodní ptáky (husy, kachny, labutě, racky atd.) se nejvíce hodí luštěniny, obiloviny a zelenina. Nemusíte se bát donést ptákům odřezky a slupky ze zeleniny. V pořádku jsou i kousky ledového nebo hlávkového salátu. Vodní ptáci ocení také kukuřici, pšenici, oves, včetně ovesných vloček, zkrátka jakékoliv podobné příkrmy. A jestli chcete mít super jistotu, že ptákům neublížíte, nakupte ve zverimexu speciální směsi určené ke krmení vodních ptáků. Znáte přece ptačí zob, ne?

Do krmítek se rozhodně hodí všelijaká semínka, například slunečnicová. Ta mají ptáci skutečně rádi a jsou navíc výživově hodnotná. K nim můžete bez obav přidat obilná zrníčka (pšenici, oves, proso), rozdrcené naturální oříšky či bobuloviny. Z těch se nejvíc osvědčily jeřabiny, a pak také šípky a plody hlohu nebo bezu černého. Pokud nemáte jednotlivé suroviny po ruce, můžete si ve zverimexu pořídit už namíchané směsi pro ptáky, kteří na zimu neodlétají do teplých krajů. Ty semínkové nejvíce ocení zejména vrabci a hrdličky. To by bylo, kdyby vrkali zrovna u vašeho okénka.

Pokud máte jablečný sad, zkuste příští podzim ponechat pár plodů na stromech. Pokud jako většina lidí jablka kupujete, nevadí. Přikupte pár kusů pro své budoucí kamarády. Uvidíte, že na jablíčka přiletí. U nás se jimi nejraději krmí kosi. Jablíčka můžete postavit celá za okno, přepůlit je, nakrájet na kousky a pozor, překvapení, ptáci sezobnou i křížaly. (A na jaře pak žížaly.)

Jestli, stejně jako já, rádi pozorujete sýkorky (hlavně modřinky), nezapomeňte na tukové směsi. Tuk je pro ptáčky v zimě moc důležitý, musíte však vybrat ten správný. Používá buď hovězí lůj, nebo neškvařené a nesolené sádlo. V pořádku je i rostlinný tuk, vždy si ale ověřte, že se jedná o skutečný 100% rostlinný tuk, a ne o margarín. Těm se vyhněte.

Protože ptáci v zimě naši pomoc skutečně potřebují. Drobní ptáčci, kteří létají ke krmítkům, jen těžko hledají pod sněhovou pokrývkou potravu. Ptactvo malé velikosti navíc rychle ztrácí tělesné teplo, které je pro přežití v zimě nezbytné. Každá dávka potravy znamená pro ptáčky novou dávku důležité energie, díky které si dokáží udržet tělesné teplo o něco déle. Většinu svého dne tak ptáci věnují shánění potravy. Té musí najít dostatek, aby přečkali nejen chladné dny, ale také dlouhé a mrazivé noci.

Takže jestli doma krmítko ještě nemáte, určitě jedno pro ptáčky postavte. Na jaře vám poděkují krásným zpěvem. A teď v zimě si s nimi můžete udělat třeba selfíčko. Jo a kdybyste chtěli svou sbírku fotek rozšířit o divokou zvěř, přečtěte si, čím krmit zvířata v lese.

krmítko

409 komentářů na “Čím krmit ptactvo v zimě?”