Levandulové víno pro klid a dobrý spánek

  • Barča 

Bylinková vína jsou velmi originálním způsobem, jak uchovat léčivé byliny. Kvůli obsahu alkoholu se to s nimi samozřejmě nesmí přehánět. Důležité je vybrat kvalitní víno. Jako správná Moravačka podporuji produkci místních vinařů. Na levandulové využívám bílé suché (třeba Sauvignon nebo Chardonnay). A pak musíte mít tu levanduli. Na veřejných místech ji nesbírejte. Většinou je plná postřiků a zplodin od silnice.

víno

Postup je opravdu jednoduchý. Ostříhejte levanduli (jak se správně sklízí, už víte). Nakupte víno, množství si zvolte sami. Co se poměrů týče, na jednu láhev o objemu 0,75 l dávám asi 10-15 větviček. Čím více, tím intenzivnější chuť i aroma bude. Do láhve vložím celé větvičky a zaliju je vínem. Poté láhev uložím do chladu. To znamená do čistého sklepa nebo do lednice.

Tam nechám bylinu macerovat po dobu 7 dnů. Po týdnu vytáhnu větvičky a je hotovo. Kdyby vám vytažení levandule dělalo problém, slijte víno do jiné láhve a větvičky zkuste vytáhnout s pomocí pinzety. Tu jsem ale nikdy použít nemusela. Jde to vážně dobře.

A jak víno chutná? Skvěle. Pokud máte rádi tuto bylinu. Je totiž hodně aromatická. Barva vína je lehce narůžovělá. Tak si ho nespleťte s rosé, pokud máte doma vinné zásoby. I levandulové víno si můžete uschovat na horší časy. Obecně platí, že bylinková vína vydrží velmi dlouho. Vždy je ale uchovávejte v chladu a v temnu. Po otevření je vypijte v řádu dnů. Ale ne sami! S levandulí se to nesmí přehánět.

levandule

Pro začátek důležitá informace. Levanduli by neměly užívat těhotné a kojící ženy. To samé platí i o vínu, takže nastávající maminky si budou tento přírodní elixír muset odpustit. Fialové středomořské bylině by se měli vyhnout také osoby, které přirozeně trpí nízkým tlakem. Levandule totiž tlak lehce snižuje. Tak na to myslete, než si přiťukněte.

Všichni ostatní si levandulové víno můžou s chutí nalít večer před spaním. Sklenku, dvě pokud si z něj uděláte střik s minerální vodou. Takové dávkování může mít reálný zdravotní benefit. Levandule dokáže krásně zklidnit naši mysl. Její extrakt se doporučuje při úzkostech a nervovém vypětí. To se ale nedá říct o alkoholu. Zvažte proto, jestli máte reálné psychické problémy, nebo jste jen unavení a otrávení z práce. V takovém případě si klidně trochu cucněte. S čím vám sklenka levandulového vína pomůže určitě, je rychlejší usínání. Pro klidný spánek a sladké sny je levandule jako dělaná. Tak na zdraví!

Hotové levandulové víno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *