Recept: Šípková zavařenina

  • Barča 

Zima se blíží, tak si nezapomeňte nasbírat jedny z posledních plodů, které nám příroda v listopadu nabízí. Šípky. Jsou plné vitamínu C a jsou moc dobré. Jejich sběr a zpracování sice zabere dost času a možná se i trochu zapotíte, ale to vás přece neodradí. Příroda brzy ulehne k zimnímu spánku, a potom už nic nenasbíráte. Tak popadněte košík a vyrazte ven. Dneska je tam obzvlášť krásně!

šípková marmeláda
  • 1 kg šípků
  • 1 l vody
  • 300 g bio cukru třtina
  • 1 lžíce citrusových pektinů

Než vyrazíte ven, nezapomeňte si vzít rukavice. To je fakt důležitý. Jinak skončíte pěkně popíchaní. Úplně nejlepší jsou kožené rukavice. Ty nosil na sběr šípků můj děda. Po něm jsem zdědila lásku ke sběru. Škoda, že už nemůže chodit na byliny se mnou. Ale zpátky k těm rukavicím. Já jsem se prozatím spokojila s obyčejnýma zahrádkářskýma rukavicema. A taky to jde. Dřív jsem s sebou nosila i nůžky, nicméně lepší je, když šípek odtrhnete a zůstane vám v ruce jen ten plod. Jestli ale potřebujete také pár větviček na dekorace, tak se nůžky budou hodit. A pozor, šípkový trny jsou fakt ostrý.

Jakmile máte nasbíráno, nastává chvíle zpracování. Tenhle postup dělá každý jinak. Já šípky několikrát dobře propláchnu a omyju, a pak kousek po kousku půlím. Proto to trvá tak dlouho. Ale když si k tomu zapnete film nebo seriál, uteče to rychleji. Každý očištěný (tvrdý) šípek tedy rozpůlím. (Pokud máte šípky už krásně měkké, půlit je nemusíte.) V následujícím kroku šípky rozmačkejte. Pořádně.

Šípky

Rozmačkané šípky dejte do hrnce a zalijte litrem vody. Na mírném ohni pomalounku, polehounku prohřívejte. Dokud se voda téměř nevyvaří, trvá to zhruba hodinku. Trochu šťávy ale určitě šípkům nechte. Pak je pečlivě propasírujte. Na to máte tři možnosti: pasírovačku, přes plátýnko nebo přes cedník. Lepší je tento proces zopakovat dvakrát, ať se zbavíte všech chloupků a semínek, která se schovávají uvnitř plodu. Přeceděnou hustou šťávu (vypadá jako rajčatový protlak, ale je pěkně kyselá) nalijte znovu do hrnce a dejte ji opět mírně prohřívat (mírně, protože se snažíme ve výrobku zachovat co nejvíc vitamínů).

Nakonec přidejte cukr a pektiny. To má svůj jasný postup. Do teplé šťávy přidejte lžíci cukru smíchanou se lžící pektinů. Míchejte a míchejte, až bude vše dočista promíchané. Potom přidejte zbytek cukru. Množství je individuální, podle chuti. Ale nějaký cukr by tam měl být vždy kvůli konzervaci. Někdo kvůli konzervování přidává taky špetku kyseliny citronové. Tu ale šípky už samy obsahují. Pokud navíc marmeládku na závěr ještě zavaříte a dobře uschováte, vydrží vám i bez přísad.

A ty pektiny? Ty přidávejte podle potřeby. Šípky je již samy obsahují (okolo 10 %), ovšem v případě, že budete mít směs příliš řídkou, je klidně ještě dosypte. Dosáhnete tím marmeládové konzistence. Což se hodí, pokud si chcete zavařeninu mazat na chleba. Zavařeninka se dá použít i jako zdravé a přírodní sladilo do čajů, a to pak může být klidně tekutější. Záleží na vás. Tak či tak, bude výborná!

Šípky jsou svými léčivými účinky známé už od pradávna. Na rozdíl třeba od trnek, nebo od rakytníku, jste je už někdy určitě sbírali. Nebo jste už alespoň pili šípkový čaj. Ten pomáhá při nachlazení. A to díky vitamínům, hlavně céčku. Z minerálů v šípcích najdeme především fosfor, draslík a hořčík. Další důležitou látkou obsaženou v šípcích jsou flavonoidy. Plody růže šípkové zkrátka představují takový elixír živin namíchaný v jedné půvabné a vznešené rostlince. Však je o ní i pohádka. A to už něco znamená.

A od jakých problémů vám šípky uleví? Preventivně působí proti všemožným bacilům, zpevňují stěny cév a zabírají i při problémech s křečovými žilami. Kromě toho hladí naše nervy, zlepšují funkci ledvin i dýchacích cest a zabraňují nadýmání. Dámy šípky ocení při bolestivé menstruaci. Bonus na závěr: šípkové plody jsou jedním z nejefektivnějších přírodních pomocníků v boji s paradentózou. Tak si nezapomeňte šípky nasbírat a něco z nich vyrobit. A pokud nemáte na domácí tvoření čas, nasušte je. Šípkům zdar.

Šípky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *