Přehled: Různé druhy rostlinného mléka

Tak a je to tady, další přehled o mléku. Už před pár dny jsem na blogu publikovala článek o různých druzích mléka živočišného. Mimo jiné jsem v něm zmiňovala také to, že já sama živočišné mléko nepiju. Jak jsem na tom s mlékem rostlinným? Inu, můj vztah k mléku je obecně celkem odtažitý. Moc mi nechutná, ale pokud si chci doma připravit třeba kakao, používám spíše mléko rostlinné. Po něm mi totiž nikdy nebylo zle. Sehnat mléko z mandlí nebo z kokosu už dnes navíc není žádná věda. Jednou z nejznámějších značek rostlinných mléčných výrobků na českém trhu je patrně modré Alpro. Nejen o něm, ale především o jednotlivých typech rostlinného mléka se rozepíšu v dnešním článku. Psaní o mléce uzavřu zítra receptem na takzvané „zlaté mléko“, čili Golden Milk.

rostlinná mléka

Kvalita by měla hrát hlavní roli při výběru jakékoliv potraviny. Proč ji tedy zmiňuji zrovna u rostlinného mléka? Protože na trhu nyní najdete velkou spoustu nápojů nazývaných rostlinná mléka, která mají vzbuzovat dojem zdravější alternativy k mléku živočišnému. Je pravda, že rostlinná mléka se svou strukturou skutečně podobají mléku živočišnému, tudíž je jimi můžete nahradit v případě, že trpíte intolerancí na laktózu nebo pokud vyznáváte veganskou stravu.

Kvalita rostlinných mlék se ale často významně liší. Ona známá značka Alpro určitě není nijak špatná, podle mého názoru ale není ani zas tak dobrá. Upřímně si myslím, že důvodem, proč se Alpro u nás tolik rozšířilo, je jeho dobré pokrytí ve většině nákupních sítích, od supermarketů až po drogerie. Co mi na Alpru vadí? Pojďme si pro ukázku porovnat, jak vypadá složení Mandlového nápoje original od Alpro a složení Mandlového nápoje Natur od značky DM bio. Obě mléka jsou pro naše zdraví určitě prospěšná, nicméně v jednom z nich je na můj vkus zbytečně moc vycpávek, bez kterých by se nápoj klidně obešel.

Složení: pitná voda, cukr, mandle (2,3%), fosforečnan vápenatý, mořská sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan), emulgátor (slunečnicové lecitiny), vitaminy (B2, B12, E, D2)

Je sice fajn, že výrobci tento „mléčný“ nápoj obohatili o vitamíny skupiny B, nicméně nechápu opravdu velice nízký obsah hlavní ingredience = mandlí. Těch jsou zde jen 2 %. Dále nerozumím tomu, proč do nápoje přidali cukr a už vůbec mi nejde do hlavy obsah stabilizátorů. Karubin i guma gellan patří samozřejmě mezi látky v potravinářství povolené. Proč ale přidávat gumu do pití, když to jde i bez ní?

Složení: voda, 7% mandle*, mořská sůl*

Nejdříve na vysvětlenou, co je to ta hvězdička. S pomocí hvězdičky se obecně na výrobcích značí suroviny pocházející z ekologického zemědělství. Když porovnáte složení, hned vám asi dojde, proč jsem zvolila právě tyto dva nápoje. Zatímco ten první obsahuje zbytečně cukr a umělá zahušťovadla, ten druhý nic z toho nemá. Podíl mandlí je navíc u druhého nápoje trojnásobný. A pokud by vám chyběla ta béčka uvedená ve složení prvního výrobku, tak věřte, že nemusí. Mandle totiž obsahují vitamíny skupiny B přirozeně. Takže o ně fakt nepřijdete.

Nejvtipnější, anebo možná nejkurióznější, mi přijde skutečnost, že mandlový nápoj od značky DM bio byl vyroben s použitím bio surovin, které jsou kvalitnější, ale zároveň dražší. Oba nápoje přitom ve výsledku koupíte za stejnou cenu, v rozmezí od 62 do 69 Kč za litr. Záleží na konkrétním prodejci. Tak to jen tak k zamyšlení. A teď už se pojďme podívat na jednotlivé typy rostlinného mléka. Vybrala jsem 4.

mléko

Mandlové mléko představuje patrně nejznámější a nejrozšířenější rostlinné mléko v ČR. Stejně tak jako většina typů rostlinného mléka, i to mandlové se dá poměrně jednoduše vyrobit doma. Ať už si mandlové mléko koupíte, nebo vyrobíte, bude průměrně obsahovat cca 40 kcal ve 100 ml. Samozřejmě záleží, jaké mléko vyberete. Pokud budete pít mléko vyrobené čistě z mandlí a z vody, tedy bez cukru, můžete se dostat na ještě mnohem menší množství kilokalorií ve 100 ml mléka. (Pro představu ve 100 ml kravského mléka najdete 65 kcal.)

Díky nízkokalorické hodnotě se mandlové mléko doporučuje při snaze zhubnout. Málo kalorií ale není to jediné, co vám k redukci váhy pomůže. Další výhodou je snižování hladiny cukru v krvi, ke kterému mléko z mandlí také přispívá. Pokud by vás zajímala přesná čísla, tak v jedné sklenici mandlového mléka se skrývají přibližně 2 g sacharidů, 3 g tuku a po jednom gramu vlákniny a po jednom gramu proteinů. Pravidelná konzumace mléka z mandlí vám navíc dodá část doporučené denní dávky vitamínu E, vitamínu D, vápníku, hořčíku nebo třeba fosforu. Co se živin týče, mandlové mléko tedy nijak nezaostává za mlékem živočišným.

Proč ještě pít mandlové mléko? Protože působí antioxidačně, protože zlepšuje zdraví naší pokožky, protože zpomaluje proces stárnutí, protože je plné zdravých tuků a tím podporuje činnost kardiovaskulárního systému, protože snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu. A jako poslední protože mi poslouží argument zdravých zubů a zdravých kostí. Abyste všechny benefity získané pitím mandlového mléka dokázali využít naplno, pijte ho často a nebojte se větších dávek, klidně půl litru až litru denně. Pozor si musí dávat jen alergici na ořechy.

mandlové mléko

Kokosové mléko se do povědomí Čechů začalo před pár lety zapisovat jako jedna z exotických ingrediencí využívaných v orientální kuchyni. V té se toto mléko využívá zejména ke snižování pálivosti jednotlivých pokrmů. Díky své krémové konzistenci funguje kokosové mléko skvěle v omáčkách a v polévkách. Kokosové aroma velmi příjemně ochutí také sladké dezerty (při velké snaze z něj ušleháte dokonce i šlehačku). Podobně jako kokosový olej, o kterém jsem psala v mém přehledu rostlinných olejů na smažení, obsahuje i kokosové mléko jak zdravé, tak nezdravé tuky. Takže to s ním úplně nepřehánějte.

Na rozdíl od toho mandlového je kokosové mléko docela dost kalorické, i přesto ho však někteří lidé na dietě popíjí, protože vás rychle zasytí. Velmi cenné může být kokosové mléko pro pacienty trpící anémií. Už v jednom hrnku kokosového mléka najdete 25 % doporučené denní dávky železa. Z dalších minerálů obsahuje mléko z kokosu také hořčík (ulevuje od křečí), draslík (snižuje vysoký krevní tlak), fosfor (předchází úbytku kostní tkáně) a měď (důležitá pro kůži). Jen vždy myslete na tu kvalitu. Kokosové mléko se totiž často zaměňuje za všelijaké kokosové nápoje plné cukru, které kokos neviděly ani z rychlíku.

kokosové mléko

Ovesné mléko je podle mě jednou z nejzdravějších a nejlepších alternativ živočišného mléka. Už samy ovesné vločky jsou totiž velmi zdravé. Při výrobě mléka navíc vločky fermentují, čímž se jejich zdravotní benefity ještě zvyšují. Ovesné vločky a mléko z nich obsahuje velkou spoustu vlákniny (ze všech rostlinných mlék asi nejvíce), dále také rostlinné bílkoviny a probiotika, která prospívají zdraví střev.

A to ještě není vše, mléko z ovsa nabízí našemu tělu také vitamíny, např. vitamíny skupiny B nebo vitamín D. Není divu, že koktejl tolika zdraví prospěšných látek dokáže v těle příznivě ovlivnit stav kloubů a kostí, nervový systém a především zažívací systém. Oves a výrobky z něj zkrátka představují pro naše zažívání skutečný zázrak. Takže mléko z ovsa do svého jídelníčku určitě zařaďte. Ať už to kupované nebo to homemade. A popíjejte ho pravidelně.

ovesné mléko

Mléko z rýže je velmi vhodné pro alergiky. Tak jako ostatní rostlinná mléka, i to rýžové neobsahuje laktózu, představuje proto skvělou alternativu k mléku živočišnému. Na rozdíl od mléka ovesného může to rýžové dobře posloužit i celiakům, jelikož je plně bezlepkové. U rýžového mléka si jen dávejte pozor na vysoký obsah sacharidů a proteinů. Pokud se tedy snažíte zhubnout, střídejte raději rýžové mléko s jinými rostlinnými mléky. Toto střídání se vám vyplatí i proto, že v rýžovém mléce nenajdete moc tuků. A ty by vám následně mohly ve stravě chybět.

To, co vám naopak díky rýžovému mléku chybět nebude, je déčko, které výrazně podporuje naši imunitu. Vitamín D navíc většině české populace dlouhodobě chybí, proto si ho dopřávejte, co to jde. Třeba prostřednictvím rýžového mléka. Anebo konzumací mořských ryb. Anebo obojím. Je to na vás, hlavně abyste si pochutnali. A jestli teď přemýšlíte nad tím, jak takové domácí mléko doma vyrobit, nebojte se, časem na blogu určitě přibude recept na jeho výrobu.

rýžové mléko

400 komentářů na “Přehled: Různé druhy rostlinného mléka”

 1. На сайте https://practicalforex.ru/ вы сможете почитать интересную, актуальную информацию о лучших брокерах, есть содержательные и честные обзоры компаний, которые предоставляют качественные услуги на высоком уровне, не обманывают своих клиентов. Также имеются полезные и информативные статьи на заданную тематику. Вы узнаете о том, как вернуть средства у брокера, который оказался мошенником. Обязательно загляните в колонку с последними статьями. Они ответят на многочисленные вопросы.

 2. Je jasné, že Reduslim je účinný, ale kde ho mohu koupit
  reduslim (https://cz.reduslim.health)?
  Ke konci třetího měsíce mohu s potěšením konstatovat, že můj život je úžasný.

  Můžete zhubnout v oblasti břicha, ale neriskujte,
  že vám povadne kůže nebo že se vaše tváře
  stanou plochými. Můžete dosáhnout čehokoli, ale nezbytná je disciplína a vytrvalost.
  Potřebujete také vytrvalost a odolnost. Běh a jízda na kole jsou
  skvělé, protože většina lidí má doma běžecké boty nebo kolo.
  Pak se zvedněte z gauče a obujte si běžecké boty.
  Silné svaly jsou energeticky úsporné a pomáhají redukovat břišní
  tuk. I když není nad touto hranicí, může nadbytečný tuk způsobit vážné zdravotní problémy.
  A to zase přináší další zdravotní problémy.
  Zdravé klouby jsou luxusem pro seniory, protože stále více lidí má každý
  rok problémy s klouby. Měli byste cvičit každý den. Vždy byste měli jíst zdravou a vyváženou snídani.
  Měli byste si také zajistit dostatek spánku. Pokud hledáte
  hodnoty, které tuto hodnotu překračují, měli byste jednat.

  Vaše svaly jsou také dobře vyživovány a udržovány
  bílkovinami. Respektujte dobu zotavení. Svaly rostou během
  přestávek v tréninku, ne během tréninku.
  Rovněž si vybudujete svaly a zvýší se vám bazální metabolismus, což vám pomůže spalovat kalorie.

  Váš metabolismus se může aktivovat, což vám umožní
  šetřit kalorie a spalovat je prostřednictvím cvičení.
  Klíčem k hubnutí je kombinace správné stravy a cvičení.
  Psychická příprava je klíčem k úspěchu projektu „Hubněte bez sportu“.
  Klíčem k odbourání břišního tuku je správná strava.
  S hromaděním břišního tuku jsou spojena větší zdravotní rizika.
  V zimě došlo k nahromadění tuku v oblasti boků a zvětšení obvodu.
  Obvod boků se zmenšil o 15 cm, v pase je 18 cm. Pokud je obvod
  vašeho břicha menší než 80 cm u žen a menší než 94 cm (u mužů se poraďte se svým partnerem), je
  vše v zeleném pásmu. Ženy mají příliš mnoho břišního tuku,
  pokud jejich obvod břicha přesahuje 80 centimetrů.
  Nejen pro odbourávání břišního tuku, ale i pro
  celkové hubnutí. Inzulínová rezistence je stále větším rizikem:
  Metabolismus přestává reagovat na hormony snižující hladinu cukru
  v krvi a zpomaluje odbourávání tuků. Některé
  hormony jsou negativně ovlivňovány messengerovými látkami,
  což může zvýšit pravděpodobnost vzniku cukrovky II.

  Riziko vzniku několika typů rakoviny a demence
  zvyšuje břišní tuk. To zvyšuje riziko vzniku různých onemocnění.

  Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je cukrovka 2.
  typu, se zvyšuje při zvýšení krevního tlaku, hladiny cukru a lipidů v krvi.
  Měl jsem mnoho problémů při nákupu z jiných webových stránek.

  Zvládání stresu: Při stresu se v těle uvolňuje kortizol, který podporuje růst břišního tuku.
  Pravděpodobně nemáte magnetickou rezonanci, takže můžete použít metr, který stojí 14,40 EUR a osvědčil se.

  2013 Kvalita stravy je široký pojem, který zahrnuje jak vnímané, tak skutečné postupy, osobní preference a kulturní rozmanitost.

  Na jednom z fór, které jsem četl o produktu na hubnutí Reduslim, se okamžitě naučil, jak ho používat, a objednal si jeden kurz.
  Tyto spalovače tuku obsahují maximálně jeden zdroj stimulantu.
  Nejlepší způsob, jak snížit množství viscerálního tuku v 
  oblasti břicha, je kombinovat vytrvalostní
  trénink, jako je běh nebo jízda na kole, a silový
  trénink. Ano, geny a věk hrají roli v tom, jak rychle se u někoho vytvoří viscerální břišní tuk.

  Viscerální tuk je hlavním zdrojem hormonů a může v těle
  způsobovat řadu problémů.

  Viscerální břišní tuk také inhibuje produkci adiponektinu.

  Břišní tuk můžete shodit i bez diety. Můžete však pro sebe
  udělat něco jiného, co zajistí správné spalování zbytečných
  kilogramů a redukci našich tukových faldíků na nulu.

  Tyto základní živiny jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu.
  Bílkoviny jsou nezbytné pro růst svalů. To může být pro zdraví velmi škodlivé.
  Zde dostupné recenze pro Reduslim nezmiňují žádné
  závažné stížnosti, ani žádné náznaky vedlejších účinků nebo kontraindikací.
  Za tři týdny jsem zhubla 15 kilo, ale nejlepší bylo, že jsem se cítila plná energie a neměla jsem žádné bolesti.
  Upozorňujeme, že shoda objednaného výrobku se ověřuje na poště a po tomto bodě nebudou přijímány
  žádné výměny ani vrácení. Jiná japonská studie zjistila, že svalnaté nohy jsou obzvláště prospěšné.
  Tím zajistíte, že hladina cukru v krvi zůstane stabilní.
  Více informací o dietě bez cukru najdete zde.
  Pravdou je, že matka příroda neposkytuje
  plochý žaludek všem ženám, bez ohledu
  na to, jak ideální jsou. Nejdůležitější otázka zní: Jak můžete účinně odbourat břišní tuk?
  Někdy můžete najít alternativu ke sladkostem.