Tak a je to tady, další přehled o mléku. Už před pár dny jsem na blogu publikovala článek o různých druzích mléka živočišného. Mimo jiné jsem v něm zmiňovala také to, že já sama živočišné mléko nepiju. Jak jsem na tom s mlékem rostlinným? Inu, můj vztah k mléku je obecně celkem odtažitý. Moc mi nechutná, ale pokud si chci doma připravit třeba kakao, používám spíše mléko rostlinné. Po něm mi totiž nikdy nebylo zle. Sehnat mléko z mandlí nebo z kokosu už dnes navíc není žádná věda. Jednou z nejznámějších značek rostlinných mléčných výrobků na českém trhu je patrně modré Alpro. Nejen o něm, ale především o jednotlivých typech rostlinného mléka se rozepíšu v dnešním článku. Psaní o mléce uzavřu zítra receptem na takzvané „zlaté mléko“, čili Golden Milk.
Dbejte na kvalitu rostlinného mléka
Kvalita by měla hrát hlavní roli při výběru jakékoliv potraviny. Proč ji tedy zmiňuji zrovna u rostlinného mléka? Protože na trhu nyní najdete velkou spoustu nápojů nazývaných rostlinná mléka, která mají vzbuzovat dojem zdravější alternativy k mléku živočišnému. Je pravda, že rostlinná mléka se svou strukturou skutečně podobají mléku živočišnému, tudíž je jimi můžete nahradit v případě, že trpíte intolerancí na laktózu nebo pokud vyznáváte veganskou stravu.
Kvalita rostlinných mlék se ale často významně liší. Ona známá značka Alpro určitě není nijak špatná, podle mého názoru ale není ani zas tak dobrá. Upřímně si myslím, že důvodem, proč se Alpro u nás tolik rozšířilo, je jeho dobré pokrytí ve většině nákupních sítích, od supermarketů až po drogerie. Co mi na Alpru vadí? Pojďme si pro ukázku porovnat, jak vypadá složení Mandlového nápoje original od Alpro a složení Mandlového nápoje Natur od značky DM bio. Obě mléka jsou pro naše zdraví určitě prospěšná, nicméně v jednom z nich je na můj vkus zbytečně moc vycpávek, bez kterých by se nápoj klidně obešel.
Mandlový nápoj Alpro, příchuť original
Složení: pitná voda, cukr, mandle (2,3%), fosforečnan vápenatý, mořská sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan), emulgátor (slunečnicové lecitiny), vitaminy (B2, B12, E, D2)
Je sice fajn, že výrobci tento „mléčný“ nápoj obohatili o vitamíny skupiny B, nicméně nechápu opravdu velice nízký obsah hlavní ingredience = mandlí. Těch jsou zde jen 2 %. Dále nerozumím tomu, proč do nápoje přidali cukr a už vůbec mi nejde do hlavy obsah stabilizátorů. Karubin i guma gellan patří samozřejmě mezi látky v potravinářství povolené. Proč ale přidávat gumu do pití, když to jde i bez ní?
Mandlový nápoj Natur od DM bio
Složení: voda, 7% mandle*, mořská sůl*
Nejdříve na vysvětlenou, co je to ta hvězdička. S pomocí hvězdičky se obecně na výrobcích značí suroviny pocházející z ekologického zemědělství. Když porovnáte složení, hned vám asi dojde, proč jsem zvolila právě tyto dva nápoje. Zatímco ten první obsahuje zbytečně cukr a umělá zahušťovadla, ten druhý nic z toho nemá. Podíl mandlí je navíc u druhého nápoje trojnásobný. A pokud by vám chyběla ta béčka uvedená ve složení prvního výrobku, tak věřte, že nemusí. Mandle totiž obsahují vitamíny skupiny B přirozeně. Takže o ně fakt nepřijdete.
Nejvtipnější, anebo možná nejkurióznější, mi přijde skutečnost, že mandlový nápoj od značky DM bio byl vyroben s použitím bio surovin, které jsou kvalitnější, ale zároveň dražší. Oba nápoje přitom ve výsledku koupíte za stejnou cenu, v rozmezí od 62 do 69 Kč za litr. Záleží na konkrétním prodejci. Tak to jen tak k zamyšlení. A teď už se pojďme podívat na jednotlivé typy rostlinného mléka. Vybrala jsem 4.
Mandlové mléko
Mandlové mléko představuje patrně nejznámější a nejrozšířenější rostlinné mléko v ČR. Stejně tak jako většina typů rostlinného mléka, i to mandlové se dá poměrně jednoduše vyrobit doma. Ať už si mandlové mléko koupíte, nebo vyrobíte, bude průměrně obsahovat cca 40 kcal ve 100 ml. Samozřejmě záleží, jaké mléko vyberete. Pokud budete pít mléko vyrobené čistě z mandlí a z vody, tedy bez cukru, můžete se dostat na ještě mnohem menší množství kilokalorií ve 100 ml mléka. (Pro představu ve 100 ml kravského mléka najdete 65 kcal.)
Díky nízkokalorické hodnotě se mandlové mléko doporučuje při snaze zhubnout. Málo kalorií ale není to jediné, co vám k redukci váhy pomůže. Další výhodou je snižování hladiny cukru v krvi, ke kterému mléko z mandlí také přispívá. Pokud by vás zajímala přesná čísla, tak v jedné sklenici mandlového mléka se skrývají přibližně 2 g sacharidů, 3 g tuku a po jednom gramu vlákniny a po jednom gramu proteinů. Pravidelná konzumace mléka z mandlí vám navíc dodá část doporučené denní dávky vitamínu E, vitamínu D, vápníku, hořčíku nebo třeba fosforu. Co se živin týče, mandlové mléko tedy nijak nezaostává za mlékem živočišným.
Proč ještě pít mandlové mléko? Protože působí antioxidačně, protože zlepšuje zdraví naší pokožky, protože zpomaluje proces stárnutí, protože je plné zdravých tuků a tím podporuje činnost kardiovaskulárního systému, protože snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu. A jako poslední protože mi poslouží argument zdravých zubů a zdravých kostí. Abyste všechny benefity získané pitím mandlového mléka dokázali využít naplno, pijte ho často a nebojte se větších dávek, klidně půl litru až litru denně. Pozor si musí dávat jen alergici na ořechy.
Kokosové mléko
Kokosové mléko se do povědomí Čechů začalo před pár lety zapisovat jako jedna z exotických ingrediencí využívaných v orientální kuchyni. V té se toto mléko využívá zejména ke snižování pálivosti jednotlivých pokrmů. Díky své krémové konzistenci funguje kokosové mléko skvěle v omáčkách a v polévkách. Kokosové aroma velmi příjemně ochutí také sladké dezerty (při velké snaze z něj ušleháte dokonce i šlehačku). Podobně jako kokosový olej, o kterém jsem psala v mém přehledu rostlinných olejů na smažení, obsahuje i kokosové mléko jak zdravé, tak nezdravé tuky. Takže to s ním úplně nepřehánějte.
Na rozdíl od toho mandlového je kokosové mléko docela dost kalorické, i přesto ho však někteří lidé na dietě popíjí, protože vás rychle zasytí. Velmi cenné může být kokosové mléko pro pacienty trpící anémií. Už v jednom hrnku kokosového mléka najdete 25 % doporučené denní dávky železa. Z dalších minerálů obsahuje mléko z kokosu také hořčík (ulevuje od křečí), draslík (snižuje vysoký krevní tlak), fosfor (předchází úbytku kostní tkáně) a měď (důležitá pro kůži). Jen vždy myslete na tu kvalitu. Kokosové mléko se totiž často zaměňuje za všelijaké kokosové nápoje plné cukru, které kokos neviděly ani z rychlíku.
Ovesné mléko
Ovesné mléko je podle mě jednou z nejzdravějších a nejlepších alternativ živočišného mléka. Už samy ovesné vločky jsou totiž velmi zdravé. Při výrobě mléka navíc vločky fermentují, čímž se jejich zdravotní benefity ještě zvyšují. Ovesné vločky a mléko z nich obsahuje velkou spoustu vlákniny (ze všech rostlinných mlék asi nejvíce), dále také rostlinné bílkoviny a probiotika, která prospívají zdraví střev.
A to ještě není vše, mléko z ovsa nabízí našemu tělu také vitamíny, např. vitamíny skupiny B nebo vitamín D. Není divu, že koktejl tolika zdraví prospěšných látek dokáže v těle příznivě ovlivnit stav kloubů a kostí, nervový systém a především zažívací systém. Oves a výrobky z něj zkrátka představují pro naše zažívání skutečný zázrak. Takže mléko z ovsa do svého jídelníčku určitě zařaďte. Ať už to kupované nebo to homemade. A popíjejte ho pravidelně.
Rýžové mléko
Mléko z rýže je velmi vhodné pro alergiky. Tak jako ostatní rostlinná mléka, i to rýžové neobsahuje laktózu, představuje proto skvělou alternativu k mléku živočišnému. Na rozdíl od mléka ovesného může to rýžové dobře posloužit i celiakům, jelikož je plně bezlepkové. U rýžového mléka si jen dávejte pozor na vysoký obsah sacharidů a proteinů. Pokud se tedy snažíte zhubnout, střídejte raději rýžové mléko s jinými rostlinnými mléky. Toto střídání se vám vyplatí i proto, že v rýžovém mléce nenajdete moc tuků. A ty by vám následně mohly ve stravě chybět.
To, co vám naopak díky rýžovému mléku chybět nebude, je déčko, které výrazně podporuje naši imunitu. Vitamín D navíc většině české populace dlouhodobě chybí, proto si ho dopřávejte, co to jde. Třeba prostřednictvím rýžového mléka. Anebo konzumací mořských ryb. Anebo obojím. Je to na vás, hlavně abyste si pochutnali. A jestli teď přemýšlíte nad tím, jak takové domácí mléko doma vyrobit, nebojte se, časem na blogu určitě přibude recept na jeho výrobu.
Ahoj, já jsem Barča, miluju přírodu, píšu pro vás články, tvořím nové recepty a dělám to, co mě baví 🙂