Víte, co je biohacking? Já sama jsem se o toto téma začala zajímat poměrně nedávno, začátkem letošního, trochu zvláštního roku 2020. A ihned mě uchvátilo. Biohackeři jsou lidé, kteří se cíleně snaží zlepšovat svůj život mnoha různými prostředky. Někteří z nich si měří tlak, nechávají si dělat rozbory krve nebo experimentují s psychotropními látkami. Tak daleko já nezacházím a ani se za biohackerku nepovažuji. Podstatu toho trendu jsem si ale vzala za svou. Chci se vědomě starat o své zdraví, zlepšovat ho a udržovat. Samozřejmě v souladu s přírodou. O co ještě v biohackingu jde? Dočtete se níže.
Biohacking, o co jde
Jednoduše o to, že často vůbec nepřemýšlíme nad tím, jaký dopad mají na naše tělo a duši okolní vlivy. Prostřednictvím biohackingu se lidé začínají více o tyto vlivy zajímat, studují také svou tělesnou biologii a přemýšlí nad tím, jak být každý den lepší a lepší. Jedním z cílů biohackingu je také vrátit se k odkazu našich předků, k přírodě, k rostlinné medicíně, ovšem s respektem k medicíně současné.
Biohacking a medicína
Biohackeři neodmítají „západní medicínu“, naopak s lékaři často spolupracují. Tento pohled je mně osobně sympatický. Nikdy bych si nedovolila odmítat nebo kritizovat naše lékaře, kterých si velmi vážím. Myslím si však, že celý systém, který je dnes postavený čistě na faktech, není zcela udržitelný. Vždyť přece všichni víme, že existuje homeopatie, placebo efekt, aromaterapie, psychosomatika, atd.
Tyto metody mohou mít skvělé výsledky a mohou fungovat jako doplněk nebo alternativa medicíny současné. Je mi proto líto, že obecně panuje neochota dát jim trochu více prostoru. Třeba se to časem změní. První vlaštovkou by mohl být Institut funkční medicíny a výživy, kde se na věci dívají vždy komplexně a hledají příčinu, nikoli záplatu. Držím palce. A o té komplexnosti je i dnešní téma: biohacking.
Metody biohackingu
Metody, které biohackeři využívají, jsou lidstvu známé už stovky, některé dokonce tisíce let. Pracují jak s fyzickou, tak s duševní schránkou, a posilují odolnost celého organismu. Mezi ty nejčastější patří:
- sezónní a zdravé stravování
- zlepšování kvality spánku
- pravidelný pohyb (chůze, sport)
- meditace, vizualizace, afirmace
- odpočinek a čas strávený v přírodě
- cílené posilování imunity
- otužování a práce s chladem
- harmonizace energetických čaker
- baňkování, saunování, kneippování
- dechová cvičení, jóga, využití hudby
- rozproudění lymfatického systému
Kdo jsou biohackeři
Jsou to lidé, kterým není jedno, jak budou žít, proto se cíleně snaží zlepšovat své fyzické i duševní zdraví. Biohackeři o sobě někdy s nadsázkou říkají, že jsou tak trochu pokusní králici. Studují, jaký dopad mají změny životního stylu na jejich fyzický stav a na jejich psychiku. Experimentují s různými metodami. Chtějí se cítit dobře, být produktivní a šťastní. Svou vlastní tělesnou biologii často zkoumají skrz naskrz. Někdy i prostřednictvím malých laboratoří, kde se testují na vše možné.
Biohacker ale může plně fungovat i v domácím prostředí. Takže se jím klidně můžete stát i vy, pokud vás toto téma zaujalo. Nic k tomu nepotřebujete. Stačí vědět, proč to děláte, být odhodlaní a vytrvalí. Konec konců nemusí z vás být hned biohacker. Svůj život můžete zlepšovat po svém a říkat tomu, jak chcete. Výhra je už pouhé uvědomění, že naše zdraví není samozřejmost. A že náš potenciál by bylo škoda nevyužít.
Ahoj, já jsem Barča, miluju přírodu, píšu pro vás články, tvořím nové recepty a dělám to, co mě baví 🙂